Zwierzęcy ludzki świat – TOP 5 | Movieway [ANIMACJE]

Kino co ma bawić, kino grozy, kino moralizujące… Filmy, które zakładają, że czegoś widza nauczą to niekoniecznie wielopłaszczyznowe dramaty. O wysyp złotych myśli nietrudno też w animacjach dla dzieci. Często w żartobliwy i przystępny dla najmłodszych sposób można poprzez ekran przemycić o wiele więcej niż podczas karcącego wykładu zniecierpliwionych rodziców.


Twórcy często sięgają po rozwiązanie, polegające na przedstawieniu mechanizmów rządzących ludźmi, przenosząc je na świat zwierząt. Typowe relacje międzyludzkie, pragnienia i aspiracje, problemy i rozczarowania – ukazane są na przykładach działań zwierząt. Niedźwiedzie, psy czy lwy tworzą społeczeństwo, poprzez obserwację którego widz ma nauczyć się wartości cenionych w świecie ludzi.





Zwierzęcy ludzki świat – TOP 5


W lesie prawie wszystkie zwierzęta żyją w przyjaźni. Prawie. Niesforny Lis Rudolf ani myśli pozyskać pożywienie w uczciwy sposób. Kradzież to najlepsze rozwiązanie. Nie powstrzyma się także przed próbą zjedzenia leśnego sąsiada.

Jak w każdym społeczeństwie istnieje nieoficjalny, ale respektowany przez większość autorytet – tak w lesie pieczę nad mieszkańcami sprawuje Tata Miś. To on zwołuje zebranie, na którym ma zostać uchwalone powszechne prawo. Oczywiście poprzez głosowanie.


  • Zwierzogród”, reż. Byron Howard, Rich Moore (2016)
     
    – daję 8 łapek!

Bardzo trafna próba odtworzenia społeczeństwa. W tym świecie zwierząt droga jednostki wygląda tak jak w świecie ludzkim. Dzieci chodzą do szkoły, by następnie zdecydować, czym będą zajmować się w życiu. Królik Judy marzy o tym, by być policjantką, ale choć formalnie jest to możliwe, to zawody tego typu w praktyce zarezerwowane są dla zwierząt większych i mocniejszych.

„Zwierzogród” uczy, by podążać za marzeniami. Zwraca też uwagę na tolerancję i przestrzega przed stereotypami. W społeczeństwie każdy ma swoje miejsce, ale nie jest to miejsce, które zostaje mu narzucone – a które sam sobie wypracuje.


  • Sing”, reż. Garth Jennings (2016)
     
    – daję 7 łapek!

Bardzo aktualny sposób przeniesienia realiów codzienności na ekran z wykorzystaniem zwierząt. We współczesnych mediach aż roi się od programów typu talent show. Właśnie taki konkurs staje się motywem przewodnim animacji. Wiele osób – zwierząt różnego gatunku – chce wykorzystać swoją szansę i przez chwilę zaistnieć na scenie. A wokół podupadające przedsiębiorstwo, długi finansowe i presja społeczna – zupełnie jak w życiu.

Wydaje się, że „Sing” to naiwny musical, a jednak odnaleźć w nim można wiele nauk i przestróg. Analogii do ludzkiego życia nie brakuje – małżeństwo, w którym świnka Rosita jest zupełnie niezauważana przez męża, zatargi z prawem młodego goryla Johnny’ego, zdradzana przez chłopaka jeżyca Ash.


  • „Madagaskar”, reż. Tom McGrath, Eric Darnell
     
    – daję 8 łapek!

Choć zwierzęta żyją tu obok człowieka, to jednak zdają się tworzyć alternatywne równoległe społeczeństwo. Czworonogi stają się odbiciem ludzi, jakby kraty klatek w zoo stanowiły lustra. Mogą być samolubne, zazdrosne, nieufne, zdesperowane. Zakochują się i rozczarowują. Walczą o przyjaźń i ranią.

Zwierzęta w „Madagaskarze” realizują także założenia stworzonej przez siebie struktury prawno-administracyjnej. Król dysponuje określonymi przywilejami, ale spoczywa też na nim ogromna odpowiedzialność. Poddani wykonują swoje obowiązki, ale nieobce jest im także ludzkie pojęcie obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Kadr z filmu „Madagaskar”.





  • Król Lew”, Rob Minkoff, Roger Allers (1994)
     – daję 10 łapek!

Wzorcowym przykładem odzwierciedlenia życia ludzi w świecie zwierząt jest jedna z najpopularniejszych animacji Disneya. Tradycje, styl życia i wartości na Lwiej Ziemi i poza nią silnie inspirowane są rzeczywistością. Władzę sprawuje rozsądny i odpowiedzialny król. Rodzina królewska dba o swoich poddanych. Specjalną opieką otacza się królewskiego potomka, który ma kiedyś zasiąść na tronie. Przestępców skazuje się na wygnanie.

Postacie „Króla Lwa” mają złożone osobowości. Traumatyczne zdarzenia wpływają na rozwój emocjonalny zwierząt.  Bywają pełne wątpliwości, rozchwiane. Nienawidzą i kochają. Cierpią z powodu bolesnych wspomnień i walczą o dobrą przyszłość. Animacja stanowi pigułkę rozmaitych sytuacji społecznych i wskazuje młodym widzom, jak można się w razie ich zaistnienia zachować.


Wiele animacji, o których można by myśleć, że są tylko bajkami o zwierzątkach – w przystępny sposób przygotowuje najmłodszych widzów na konfrontację z realnym dorosłym światem.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Rok 2024 przyniósł widzom wiele znakomitych seriali, które zaskakiwały wciągającymi historiami,...

Rok 2024 przyniósł kinomanom prawdziwe perły światowej kinematografii. Od emocjonujących dramatów...

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Leave a Reply