– daję 6 łapek!

Spotkanie Vity Sackville-West i Virginii Woolf z powodzeniem może uchodzić za jeden z bardziej intrygujących romansów XXI w. Doświadczone i doceniane pisarki o różnych charakterach z niegasnącej fascynacji stworzyły piękną przyjaźń i wielkie dzieła literackie. Chanya Button opowiada o ich pierwszym spotkaniu, rozwoju znajomości i jej wpływie na twórczość Virginii Woolf.

Vita i Virginia

Vita i Virginia

Jest 1922 rok. Vita (Gemma Arterton) jest szczęśliwą żoną dyplomaty. Wspólnie wypracowali sposób na zgodny związek, w którym każde z nich zyskuje przestrzeń do intelektualnego, jak i uczuciowego poszukiwania. Popularna pisarka znana ze swojego lekkiego podejścia do seksualności i konwenansów, a także arystokratycznego pochodzenia pewnego dnia zostaje zaproszona na spotkanie prestiżowego klubu Bloomsbury Group. Należy do niego pisarka i wydawca Virginia (Elizabeth Debicki). Vita nie może oprzeć się pokusie spotkania enigmatycznej kobiety, a niebywała fascynacja szybko przeradza się w obsesję.



Virginii daleko do frywolności i swobody obyczajów. Skupiona na literaturze i celebracji słowa początkowo opiera się zalotom Vity. Wkrótce okaże się, że wytrwałość popłaca i między kobietami zrodzi się prawdziwa namiętność. Nie sposób ukryć, że burzliwa relacja potrafi fascynować. Nie tylko ze względu na homoseksualny związek relacji, ale przede wszystkim na otwartość idei i otoczenia, w którym obu kobietom przyszło żyć.

Button tworzy uwodzicielski obraz romantyzmu i sensualnej wędrówki. Miesza konserwatyzm z wolnością i modernizmem. Klasyczne przestrzenie i stroje kontrastują z elektryzującą muzyką Isobel Waller-Bridge. Mocne, nieco elektroniczne dźwięki dodają całości pazura, dzięki czemu Vita i Virginia ucieka od banalnej historii kobiecego romansu. Ekranowa chemia między Arterton i Debicki pozwala uwierzyć w narastającą fascynację między kobietami. Vita to trudny do okiełznania wulkan energii. Pełna pomysłów nieustannie jest gotowa do działania. Debicki zachwyca chłodem i powściągliwością, dzięki czemu z napięciem czeka się na pierwsze oznaki emocjonalnej rewolucji.

Vita i Virginia

Vita i Virginia

Vita i Virginia pokazuje romans, który przyczynił się do powstania jednych z ciekawszych pozycji współczesnej literatury. Vita stała się muzą dla Woolf. Button wykorzystuje osobistą korespondencję między pisarkami, wyciąga esencję ich relacji. Tworzy film pełen neurotyzmów, fascynacji i inspiracji. To niekonwencjonalna opowieść zamknięta w poprawnej, acz wciągającej formie.

Related Posts

Po pewnym upalnym wieczorze w Marsylii nic już nie będzie takie same. Krwawe upiory z przeszłości...

Cisza jest przyzwoleniem na zło, które dzieje się wokół nas. Mohammad Rasoulof nie zamierza...

W świecie nieustannego przebodźcowania potrzeba nam opowieści na ukojenie. Flow Gintsa Zilbalodisa...

Leave a Reply