-daję 6 łapek!

Kino ma w sobie moc otwierania oczu. Pokazuje odległe światy, którymi raczej nie interesujemy się na co dzień. Spogląda na ludzi z pasją i zaangażowaniem, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, a los świat nie jest im obojętny. Twoja kolej na (r)ewolucję to brazylijski film dokumentalny o nastoletnich aktywistach walczących o równe prawda do edukacji dla wszystkich dzieci i młodzieży. Eliza Capai podąża za nimi z kamerą, ale to im oddaje głos. Patrzymy na świat z ich perspektywy.

W Sao Paulo rozpoczynają się kontrowersyjne zmiany polityczne i ekonomiczne. Rządzący ograniczają finansowanie szkolnictwa, zmniejszają liczbę szkół publicznych, a po cichu wzmacniają policję i system więziennictwa. Uczniowie nie mogą przyglądać się tym zmianom z obojętnością. Na szali staje ich własna przyszłość. Rozpoczynają protesty, zgromadzenia, okupacje szkół, pikiety na ulicy, aż w końcu zajęcie budynku rządowego. Eliza Capai wykorzystuje ich własne nagrania, aby stworzyć obraz niezłomnej walki o prawo do wiedzy.

Czytaj także: Była sobie Aurora

Główną bohaterką dokumentu zostanie Marcela. Niepozorna dziewczyna, która ma świadomość, że największą bronią młodych ludzi jest wykształcenie. Podchodzący z uboższych rodzin nastolatkowie pragną się wyrwać z zaklętego kręgu i osiągnąć dużo więcej, torując sobie drogę na studia i również wyższe stanowiska. Z przerażeniem przyglądają się zmianom politycznym, dlatego postanawiają działać. Zachwyca ich zorganizowanie, konkretne argumenty i kultywowanie miłości i wzajemnego szacunku. Przeraża bezwzględność policji i nieuzasadniona agresja.

Twoja kolej na (r)ewolucję jest niebywale dynamiczne i niemal bombarduje widza informacjami. Z offu słyszymy uczniów, którzy objaśniają nam sytuację w Brazylii. Kreślą szerszy kontekst polityczny i wprowadzają widza w meandry swojego świata. Uzasadniają swoje działania i pokazują przyczyny oraz skutki działania polityków. I choć cały dokument wydaje się nieco chaotyczny, nawet jeśli Capai próbuje mu nadać ramy czasowe, doskonale oddaje atmosferę, która panowała wśród uczniów.

Czytaj także: Kolonia

Capai pokazuje, jak ważne jest edukacja i że młodzież potrafi jednoczyć siły, by o nią walczyć. Jej dokument może doskonale wybrzmieć w kontekście nauczycielskich protestów, które kilka tygodni temu miały miejsce w Polsce. Z większym spokojem bez większego efektu. W Brazylii w imię edukacji młodzież jest gotowa na rewolucję.

Related Posts

Amerykański sen nie jest dla każdego. Mit od zera do milionera już dawno upadł. Ciężka praca nie...

Czy myśleliście kiedyś o tym, jakby to było spotkać swoją starszą wersję? Czy miałaby dla Was...

Lubię filmy, które rozbijają magiczną bańkę, w której macierzyństwo to droga usłana płatkami róż....

Leave a Reply