Ostatnie miesiące obfitowały premierami świetnych filmów. Na dobre rozpoczął się sezon wielkich filmowych nagród (Złote Globy i Oscary), przez co dystrybutorzy wypuszczają do kina najciekawsze produkcje. Zgodnie z tradycją przygotowałam podsumowanie ostatnich sześciu miesięcy. Filmy, które znalazły się w TOP 10, to produkcje z polską premierą między lipcem a grudniem. Kolejność nie jest przypadkowa 🙂 Zgadzacie się z takim zestawieniem?

10. Ślicznotki

Ślicznotki są zabawne, intrygujące i wzruszające. Opowiadają o przyjaźni, macierzyństwie i kobiecości. To prawdziwa wizualna uczta, imponujące tańce na rurze i porywająca muzyka. Jennifer Lopez jest w niebywałej formie. Nie można oderwać od niej oczu. Zadziorna, hipnotyczna i pełna uwodzicielskiej energii. Taki też jest ten film. Prawdziwa petarda pełna aktorskich zaskoczeń. 

9. Boże Ciało 

Małgorzata Czop, film.wp.pl:

Boże Ciało to seans pełen niespokojnego ducha i podskórnego napięcia. Jan Komasa przenosi nas do wiejskiej krainy, która przez lata funkcjonowała w naszej kulturze jako sielankowa i pełna pozytywnej, nieco naiwnej energii. Tym razem to miejsce tajemnic, niewypowiedzianych żali i skrywanych emocji. Przebrany ksiądz obnaży mieszkańców z obłudy i zakłamania. 

8. Pewnego razu w… Hollywood

Pewnego razu w... Hollywood

Quentin Tarantino opowiada swoją bajkę. Brutalną, ale wciąż piękną i momentami poruszającą. Pewnego razu w… Hollywood to pełna nostalgii historia dawnego blasku Fabryki Snów, w której dawny blichtr i idealizm filmowego świata zostają wypierane przez nowe, szybsze i młodsze. Reżyser Pulp fiction tworzy obraz pełen odniesień i po raz kolejny pokazuje swoją ogromną miłość i pasję do X Muzy. Trudno oglądać ten film bez wypieków na twarzy, kiedy slow cinema łączy się z krwawą papkę, thriller z dreszczowcem, a buddy movie przeobraża się w kino sensacyjne.

7. Na noże

Na noże  to prawdziwa filmowa rewelacja, która nie zawodzi oczekiwań. Johnson nie przestaje zaskakiwać, a rozwiązanie szalonej intrygi wymyka się oczekiwaniom. Co ciekawe oprócz zabawnej i sprawnie zrealizowanej rozrywki, film Gwiezdnych wojen przynosi ciekawą (życzeniową) refleksję na temat przyszłości Ameryki. Losy tego państwa przestaną zależeć od grupy uprzywilejowanych, a kontrolę przejmą uczciwi i ciężkopracujący obywatel. Brzmi nierealnie i absurdalnie? Warto czasem dać się zaskakiwać. Na noże  może być zaskoczeniem roku.

6. Midommar. W biały dzień

Ari Aster przygotował prawdziwą filmową ucztę, którą nie sposób streścić czy opowiedzieć w kilku zdaniach. Midsommar. W biały dzień to emocjonalna wędrówka przez różne stany świadomości, podatna na interpretacje, metaforykę i wpisywanie w szerszy kontekst. Autorska wizja horroru, która nie ocieka w straszaki i oklepane wzorce, a daje przestrzeń do kontemplowania ludzkich relacji. Reżyser korzysta z dobrodziejstw tego gatunku, ale nie czyni go przedmiotem całej opowieści.

5. Irlandczyk

Martin Scorsese tworzy film kompletny i z duszą. Irlandczyk  opatula spokojem opowiadania, wciąga w niesamowity klimat i pokazuje niesamowity warsztat reżysera. I choć trzy i pół godziny to wymagający seans, na który zdecydowanie nie powinniśmy patrzeć jednym okiem, warto spędzić ten czas z amerykańskim twórcą. 

4. Parasite

parasite

Bong nie tylko żongluje konwencjami, ale precyzyjnie kreuje ekranową rzeczywistość. W pamięci pozostanie piękny dom bogaczy i ciasna, ale urocza piwniczka biednej rodziny. A także wykorzystanie schematów znanych z horroru. Parasite zachwyca lekkością opowiadania i jest przy tym niebywale wciągające. Koreański reżyser tworzy kino rozrywkowe, które nie pozostawia pustej głowy po seansie. Uderza w krytykę podziałów społecznych i wpisuje się w nurt filmów opowiadających o frustracji biednych i uciskanych. Rodzina z Parasite nosi w sobie znamiona Jokera – tłumiony gniew i smutek kiedyś znajdą ujście, ale wtedy będzie już za późno,  by ratować sytuację…

3. Historia małżeńska

I że cię nie opuszczę aż do śmierci… Słowa przysięgi wypowiadane przez małżonków są piękną deklaracją, ale też trudnym zadaniem do wypełnienia. Noah Baumbach rozpoczyna swoją opowieść o rozpadającym się związku od wspólnej wizyty u mediatora. To ostatnia szansa, by uratować relację, która stoi na krawędzi i wkrótce osunie się prosto w czeluści otchłani. Nicole (Scarlett Johansson) i Charlie (Adam Driver) mają przypomnieć sobie, co w sobie najbardziej kochają i co sprawiło, że zdecydowali się założyć rodzinę. Pierwsza próba kończy się porażką. Nie ma już odwrotu. Historia małżeńska (Marriage Story) to studium rozpadu pięknej miłości.

2. Joker

Małgorzata Czop, film.wp.pl:

Todd Phillips stworzył wielkie kino, w którym niczym w zwierciadle może się przejrzeć współczesny świat. Rewelacyjny „Joker” to zbiór lęków i frustracji, które obśmiane nie tracą swoich mrocznych właściwości. Wystarczy jedna iskra, by komik stał się niebezpiecznym zabójcą.

1. Portret kobiety w ogniu

Portret kobiety w ogniu

Orfeusz wychodzi z piekielnych ciemności. Ostatnie kroki dzielą go od opuszczenia Hadesu i szczęśliwej przyszłości z Eurydyką. Niestety nie wytrzymuje i obraca się, by spojrzeć na ukochaną. W tym momencie oboje są straceni, jedyny zakaz zostaje złamany, a ich miłość spisana na straty. Miłosnego cierpienia można było uniknąć, a może pierwszym krokiem do zguby było samo zakochanie? Portret kobiety w ogniu meandruje wokół greckiego mitu, opowiadając o uwikłaniu w konwenanse, wybuchu namiętności i cierpieniu po stracie.

Related Posts

Rok 2024 przyniósł widzom wiele znakomitych seriali, które zaskakiwały wciągającymi historiami,...

Rok 2024 przyniósł kinomanom prawdziwe perły światowej kinematografii. Od emocjonujących dramatów...

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Leave a Reply