12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest: uznane kino światowe, pokazy przedpremierowe i – niepowtarzalne, zapadające nam w pamięci czasami na całe życie – spotkania z ludźmi kina.

 

Tofifest 2014

Projekcje pewnych filmów były okazją do spotkań z aktorami i reżyserami. Pokaz filmu dokumentalnego „Inny świat” z 2012 roku w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, będącego pełnym humoru przekrojem życia jednej z najbardziej uznanych polskich aktorek Danuty Szaflarskiej – uświetniła właśnie późniejsza rozmowa z damą rodzimego kina.

Danuta Szaflarska

Relacja ze spotkania – pytania publiczności i zabawne anegdotki rozbrajająco pogodnej Szaflarskiej – sprawdzony przepis na długowieczność, początki aktorki na scenie, najlepsze wspomnienie ze zdjęć próbnych do „Zakazanych piosenek”:

Równie interesujące było spotkanie z innym laureatem honorowego Złotego Anioła tegorocznego Tofifestu – Danielem Olbrychskim. Aktor opowiadał o szermierce, jeździe konno i boksie, ale wspomniał też, które filmy go wzruszają, podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa, odniósł się do poczynań kolorowej prasy i zacytował Meryl Streep. Wszystko usłyszycie tutaj:

 

Złotego Anioła odebrał też Jerzy Hoffman – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów, współtwórca „szkoły polskiej” w filmie dokumentalnym. Podczas festiwalu fani kina mogli spotkać się z tą żywą legendą. Hoffman mówił o filmach i aktorach – odniósł się do obelg, jakie swego czasu rzucano w stronę Olbrychskiego i wyjaśnił, skąd powszechna niechęć wobec Nataszy Urbańskiej. Wspominał swoje dzieciństwo, nie stronił też o komentarzy politycznych w kontekście konfliktu Rosji z Ukrainą. Zarzucił Polakom brak patriotyzmu:

 

ScreenShot003-620x350

Filmem-niespodzianką tej edycji Tofifestu okazała się najnowsza produkcja Łukasza Palkowskiego, opowiadająca o zmaganiach zawodowych (i nie tylko) jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów – Zbigniewa Religi. Odtwórczynią roli jego żony Anny – jest Magdalena Czerwińska.

To Torunianka, która ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Widywaliśmy ją w serialach, takich jak „Na dobre i na złe”, „Samo życie”, „Pensjonat pod Różą”, „Ojciec Mateusz”, „Szpilki na Giewoncie”, „Hotel 52” czy „Prawo Agaty”. Na dużych ekranach pojawiała się za sprawą takich produkcji jak „Wojna polsko-ruska” czy „Kret”. Po seansie aktorka zdradziła kilka smaczków z kuluarów:

 

ScreenShot005-620x350

Lech Majewski – reżyser filmowy i teatralny, malarz, pisarz, poeta; twórca takich filmów jak „Zapowiedź ciszy”, „Rycerz”, „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich” czy „Młyn i krzyż” – podczas Tofifestu odkrywał przed nami „ukryty język symboli w filmie”. Padały przykłady m.in. z „Ojca chrzestnego”, „Władcy Pierścieni”, „Lotu nad kukułczym gniazdem” czy „Pulp Fiction”:

 

Lech Majewski

Tofifest oferuje zobaczenie na wielkim ekranie zarówno dawno już nie dystrybuowanych klasyków kina, jak i poznanie nowości przedpremierowo – ale chyba to, co podoba mi się najbardziej, to właśnie spotkania z ludźmi kina. Niejednokrotnie kameralne, prowokują do intymnych zwierzeń i pozwalają na osobisty kontakt z reżyserem czy aktorem.

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW, który zakończył w niedzielę 7 czerwca swoją wirtualną edycję na...

26. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7...

Autor tekstu: Dagmara Gawrońska Ostatnie dni lutego spędziliśmy w animowanym świecie na słynnym...

Leave a Reply