– daję 7 łapek!

Hiszpański serial twórców “La Casa de Papel” i “Vis a Vis” z impetem wchodzi na Netflixa. Nie wydaje mi się, żeby miał powtórzyć sukces „Domu z papieru”. A tym, co jest w nim najlepsze – ekspozycją siły kobiet – przypomina właśnie drugi wspomniany tytuł.

Może kilka lat temu uznałabym „Sky Rojo” za produkcję zbyt wulgarną i brutalną, ale moja granica tolerancji znacznie się przesunęła. To dobrze, że przemycamy do popkultury ważne zagadnienia społeczne. Czy zabarwienie ich humorem prowadzi do trywializacji problemu? Miałam okazję zapytać o to twórców. Ale o tym za chwilę.

Kadr z serialu „Sky Rojo”.

Gwałtownie i bez zbędnych wstępów wchodzimy w świat przedstawiony. Narracja z offu od razu przedstawia nam bohaterów i tłumaczy panujące pomiędzy nimi relacje. Wszystko dzieje się szybko, jest barwnie i ciekawie. Jeśli włączyłeś odcinek tylko po to, żeby sprawdzić styl serialu i miałeś zamiar usiąść do niego później – nie zrobisz tak. Przywrzesz do ekranu i połkniesz całość.

Właściciel Las Novias Club pierwszy raz zamknął lokal – to z powodu pogrzebu jego żony. Jednak zatrudniane przez niego prostytutki niedługo pocieszyły się wizją wolnej nocy. Pogrążony w żałobie Romeo (Asier Etxeandia znany z roli Narzeczonego w ekranizacji słynnej sztuki Lorki „Krwawe gody”) zmienia zdanie i zagania kobiety do pracy. Wskutek kłótni z pracownicą, która chce odejść z klubu, mafiozo ląduje na podłodze z twarzą w kałuży krwi.

Kadr z serialu „Sky Rojo”.


Sprawdź: Seriale do nauki hiszpańskiego!


Coral (Verónica Sánchez), Wendy (Lali Espósito) i Gina (Yany Prado) muszą uciekać, by nie dosięgła ich zemsta stręczycieli. Hiszpanka, Argentynka i Kubanka to niezwykle ekspresywne postaci, ale jednocześnie wiele je różni. Razem tworzą wybuchową mieszankę, którą obserwuje się z przyjemnością. Śladami prostytutek podążają zaufani współpracownicy Romea – Moisés (grający główną rolę w „30 srebrnikach” Miguel Ángel Silvestre) i Christian (Enric Auquer).



Przeczytaj wywiad z aktorkami!


Dziewczyny raz po raz wpadają z deszczu pod rynnę. Kolejne dni to ciągła ucieczka, strach i pasmo rozczarowań. Ich perypetie są przerysowane i komiksowe niczym w serii o szybkich i wściekłych, ale kiedy już zaakceptujemy tę tragikomiczną konwencję opartą na motywie „zabili go i uciekł” – cieszymy się seansem.


Sprawdź: Filmy do nauki hiszpańskiego!


„Czerwony skaj” (od materiału sofy w klubie) jest pełny przemocy wobec kobiet, także przemocy seksualnej. Obserwujemy uprzedmiotowienie kobiet, wulgarną seksualność. Twórcy omawiają bardzo poważny problem współczesnego świata. Zapytałam Esther i Alexa, czy prezentowanie go w sposób humorystyczny daje więcej możliwości zwrócenia uwagi społeczeństwa czy też sprowadza dramaty ludzkie do zabawnej błahostki. Twórcy mają nadzieję, że rzeczywiście dzięki przystępnej formule trafią z istotnym przekazem do szerszej publiczności.

Tymczasem w ścigających kobiety alfonsach można zobaczyć ludzi – zakochanego męża w żałobie, syna martwiącego się o matkę, a nawet budzącego się dżentelmena. Czy moralnie słusznym jest nadawanie przestępcom cech, które budzą sympatię widza? Wcielający się w kryminalistów aktorzy powiedzieli mi, że nikt nie jest w stu procentach zły – Romeo, Moisés i Christian muszą mieć dobre strony. Ale – cytując Asiera – jeśli ktoś po obejrzeniu serialu uzna, że bicie kobiet jest ok., to po prostu jest idiotą.


Przeczytaj wywiad z aktorami!


Warto dodać, że w szerokich ujęciach możemy podziwiać pustynny krajobraz południowej części Teneryfy tak kontrastujący z północną roślinnością. Spędziłam na Wyspach Kanaryjskich dwa lata życia. Oglądanie kolejnych odcinków było dla mnie o tyle ekscytujące, że widziałam na ekranie dobrze znane mi miejsca, którymi dzień w dzień przechodziłam, wracając do domu.



Przeczytaj wywiad z twórcami serialu!


Jeśli już o Kanarach mowa, to Teneryfa to nie Ibiza. Image wyspy jest w „Sky Rojo” znacznie przejaskrawiony. Możecie się tam spokojnie wybrać zarówno w celu uskuteczniania samotnych wędrówek, jak i na rodzinne wakacje z dziećmi – bez obaw!


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Warszawski bon vivant z bagażem doświadczeń i kieliszkiem w dłoni raczej nie wzbudza sympatii od...

Mam taką przypadłość, że jak już coś zacznę oglądać, to muszę skończyć. Staram się dawać szansę...

Lubię bajkowe opowieści, w których dziewczynki są w centrum i samodzielnie pokonują przeszkody....

Leave a Reply