– daję 7 łapek!

Co jest tytułowym punktem zapalnym? Tęcza. Niewinna radosna tęcza. Nie tylko ta, którą podpalano na placu Zbawiciela w Warszawie. Rozmawiamy o tęczy w ogóle. Z jednej strony o tęczy jako symbolu, z drugiej – zwyczajnie ładnej kolorowej kompozycji, która z założenia powinna wywoływać uśmiech.

Naszą przewodniczką o tajemnicach tęczy jest głównie Julita Wójcik – autorka instalacji „Tęcza”, przeniesionej w 2012 roku sprzed Parlamentu Europejskiego w Brukseli na wspomniany plac w stolicy Polski – ale w dokumencie wypowiadają się też inne osoby, związane z kulturą, sztuką, historią, filozofią.

Wędrujemy po Polsce, z miasta do miasta – a nawet zaglądamy za granicę – ucząc się historii. Jak to się stało, że tęcza z symbolu chrześcijańskiego, który do swojej identyfikacji wizualnej przez lata wciągały związki spółdzielcze, stała się obiektem absurdalnej przemocy?

Trudno nam uwierzyć w bezmyślność niczym nieuargumentowanej zawiści, choć przecież widzieliśmy już to wszystko w serwisach informacyjnych… W Warszawie podpalają tęczę, pokrzykujący do mikrofonu jegomość w Poznaniu wysyła „pedalstwo i lewactwo” do Brukseli – „razem z Tuskiem, Komorowskim i całym tym dziadostwem”.

„Punkt zapalny” bardzo sprawnie przeplata ciekawe wywiady z szokującymi materiałami dokumentalnymi. Zaglądamy z kamerą w miejsca, gdzie homofobia ma własne ręce i usta, by nimi obrażać, niszczyć, zadawać psychiczny i fizyczny ból.

To nie tylko film o ksenofobii i neonazizmie, ale także o sztuce. Do niesamowitych konkluzji prowadzi analiza wszystkich przypadków, w których artysta-pomysłodawca okazuje się tylko niewielkim elementem początkującym, a tak naprawdę dzieło sztuki żyje własnym życiem i jest definiowane właśnie przez reakcję odbiorców, a nie zamysł pierwotnego twórcy.


Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie!

[R-slider id=”2″]

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Amerykański sen nie jest dla każdego. Mit od zera do milionera już dawno upadł. Ciężka praca nie...

Czy myśleliście kiedyś o tym, jakby to było spotkać swoją starszą wersję? Czy miałaby dla Was...

Lubię filmy, które rozbijają magiczną bańkę, w której macierzyństwo to droga usłana płatkami róż....

Leave a Reply