Hiszpańskojęzyczne seriale robią furorę w Polsce. Na Netfliksie co chwilę pojawia się kolejna premiera produkcji ze słonecznej krainy, choć większość z nim przepełnia mrok i zbrodnia. HBO poszło tym tropem i zrealizowało Patrię. To ekranizacja poczytnej powieści Fernando Aramburu o niewyjaśnionych sprawach, bolesnej przeszłości i próbie rozliczenia się z trudnymi wspomnieniami.

Przeczytaj także: Lekcja miłości

Bittori (Elena Irureta) rozpoczyna jesień swojego życia. Przez wiele lat żyła z cieniem rodzinnej tragedii, dlatego teraz postanawia rozliczyć się z przeszłością i odkryć prawdę o morderstwie swojego męża. W dniu zawieszenia broni przez ETA, organizacji walczącej o niepodległy kraj Basków, postanawia wrócić do miejscowości, w której niegdyś mieszkała z Txato (José Ramón Soroiz). Jej powrót wzbudza niepokój w mieszkańcach, którzy już dawno chcieliby zapomnieć o zbrodni i terrorystycznej działalności. Rozpoczyna się rozdrapywanie ran, rozpamiętywanie przeszłych wydarzeń i usilne poszukiwania prawdy.

Patria nie jest serialem efektownym i pełnym akcji. To skromna kontemplacja międzyludzkich relacji i wyprawa w meandry pamięci. Aitor Gabilondo prowadzi akcję w dwóch płaszczyznach czasowych, skupiając się przede wszystkim na Bittori i jej otoczeniu. Patrzymy na starszą kobietę, która pozbyła się złości i żalu, dlatego z odwaga stawia czoła przeszłości, wyruszając na spotkanie ze sprawcami jej cierpienia. Bittori wybaczyła, ale chce złożyć pełen obraz z układanki wspomnień. Gabilondo pokazuje jej spotkania z dawnymi sąsiadami. Skupia się na ich uwikłaniu w dawne zdarzenia, pokazując, jak los poprowadził ich ścieżki. Ale pozwala nam również zatopić się w przeszłości, odkrywając przed nami karty wydarzeń, które doprowadziły do rodzinnej tragedii. 

Przeczytaj także: Tacy właśnie jesteśmy

Gabilondo to prowadzi narrację, że wraz z Bittori staramy się zrozumieć, co doprowadziło do śmierci Txato i odkryć, kto tak naprawdę stoi za jego morderstwem. Jednak Patria nie jest serialem kryminalnym. To przede wszystkim dramat dwóch rodzin, które płacą cenę za uwikłanie w politykę i fanatyzm wyzwoleńczy. Patria to opowieść dla wszystkich, którzy lubią zagłębiać się w meandry ludzkiej psychiki i relacji naznaczonych bolesną przeszłością. 

Related Posts

Warszawski bon vivant z bagażem doświadczeń i kieliszkiem w dłoni raczej nie wzbudza sympatii od...

Mam taką przypadłość, że jak już coś zacznę oglądać, to muszę skończyć. Staram się dawać szansę...

Lubię bajkowe opowieści, w których dziewczynki są w centrum i samodzielnie pokonują przeszkody....

Leave a Reply