Rozpoczęła się wyjątkowa edycja festiwalu Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. W połączonej formie oba wydarzenia odbywają się online. Sprawdźcie, co warto zobaczyć!

Nigdy, rzadko, czasami, zawsze

Credit : Courtesy of Focus Features

Wielorybnik

Fatalne zauroczenie, american dream i seks-czat na rosyjskich rubieżach. Nastoletni wielorybnik z Czukotki traci po raz pierwszy głowę dla dziewczyny. Pech chciał, że wybranka nieśmiałego Leszki nazywa się HollySweet999 i jest striptizerką z Detroit występującą na jednej z wielu stron erotycznych. Chłopak w każdej wolnej chwili wpatruje się w cyfrowy wizerunek, powtarza angielskie słówka z książki dla dzieci i słucha historii o tych, którzy zaryzykowali – pokonali Cieśninę Beringa, jedynie stukilometrowy odcinek oddzielający Rosję od Ameryki, szarą codzienność od fantazji o lepszym jutrze.

Shiva Baby

Widzimy parę kochanków. Po seksie Danielle prosi Maxa o wsparcie – on jest starszy i ustawiony, ona to studentka bez kasy. Następnie przenosimy się na żydowską shivę. Podczas imprezy, będącej odpowiednikiem stypy, zgromadzeni goście – z rodzicami na czele – próbują pomóc dziewczynie, dobitnie podkreślając sytuację, w jakiej się znalazła. W końcu nie ma pracy, stabilnego związku ani równowagi psychicznej. Danielle ciężko znosi też porównania z przyjaciółką z dzieciństwa. Jakby tego było mało, na shivie pojawia się Max w towarzystwie pięknej i odnoszącą sukcesy żony z niemowlakiem na rękach. Atmosfera się zagęszcza, a im sytuacja robi się bardziej niezręczna, tym większe salwy śmiechu wywołuje.

Proste rzeczy

Film oparty jest na życiu i realnym doświadczeniu młodej rodziny, która spełnia swoje marzenia o spokojnym i zbalansowanym życiu, poza zgiełkiem dużego miasta. Samodzielnie remontują dom w malowniczej miejscowości na Mazowszu, próbują żyć odmiennie niż większość ich rówieśników, pędzących za stałą pracą w dużym mieście, mieszkaniem na kredyt czy nowymi gadżetami. Z realizacji powziętych celów wytrąca ich pojawienie się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. Jego nagła obecność zmusza chłopaka do zmierzenia się z bolesną przeszłością.

Pierwsza krowa

Czarny niedźwiedź

Notturno

Próba pokazania walki o przetrwanie w osób uwięzionych na Bliskim Wschodzie, gdzie toczy się wojna.

Na rauszu

„Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

Aida

Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – ktoś między zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. 

Hopper/Welles

Intymna rozmowa między dwoma twórcami kina – Orsonem Wellesem i Denisem Hopperem.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply