Chyba każdy z nas ma w swoim życiu taki moment, że potrzebuje zobaczyć coś niezwykle dojmującego, przejmującego i skłaniającego do przemyśleń. Pojawiło się wiele takich filmów i tytuły można by wymieniać bez końca. Oto subiektywna lista najsmutniejszych filmów wszechczasów.
Tańcząc w ciemności
Selma (w tej roli islandzka piosenkarka Björk) jest imigrantką z Czech, zagubioną w jednym z wielkich amerykańskich miast przemysłowych. Pracuje w fabryce wyrobów żelaznych, obsługując prasę. Samotnie wychowuje syna, Genea. Kocha musicale. Nie bacząc na zmęczenie, uczestniczy wieczorami w próbach amatorskiego kółka teatralnego. Kobieta ukrywa przed światem tragiczną tajemnicę – cierpi na wrodzoną wadę wzroku, wkrótce oślepnie. Co gorsza, choroba zagraża także jej synkowi. Jedynie kosztowna operacja może go uratować.
Za wszelką cenę
„Za wszelką cenę” to współczesna historia Maggie Fitzerald (Hilary Swank), która próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Stara się dostać pod opiekę uznanego trenera Frankie Dunna (Clint Eastwood), ten jednak stanowczo jej odmawia. Zdeterminowana Maggie nie poddaje się i bez zgody trenera przychodzi na siłownię. Nieoficjalnie pomaga jej klubowy sprzątacz Scrap (Morgan Freeman), przyjaciel trenera i emerytowany bokser. Na skutek nacisków ze strony Scrapa, widząc zaangażowanie i poświęcenie Maggie, Frankie w końcu decyduje się jej pomóc. Podczas treningów pomiędzy Maggie i Frankiem zawiązuje się nić przyjaźni. Wkrótce przyjdzie im stanąć do walki, w której trzeba będzie czegoś więcej niż serce i odwaga…
Trzy kolory: niebieski
Młoda kobieta, Julie (Juliette Binoche), traci w wypadku samochodowym męża Patrica – wybitnego kompozytora i jedyną córkę. Jak żyć, gdy życie (dotychczasowe) się skończyło? „Będę teraz robić to, co chcę: nic. Nie chcę wspomnień, rzeczy, przyjaźni, miłości ani przywiązania. To wszystko pułapka” – mówi matce. Julie zaczyna nowe życie, anonimowe i niezależne, świadomie odrywając się od wszystkiego, co łączy ją z przeszłością. Przeprowadza się do wynajętego paryskiego mieszkania, żyje w nim samotnie, wystrzegając się emocjonalnych związków. Olivier, asystent, a jednocześnie przyjaciel Patrica, od dawna kocha Julie. Chce wyrwać ją z odosobnienia i decyduje się na skończenie na koncertu na cześć jednoczącej się Europy, dzieła niedokończonego w wyniku śmierci kompozytora. Julie próbuje zapomnieć, a jednocześnie uwolnić się. Pewnego dnia dowiaduje się, że nie była jedyną kobietą w życiu swego męża… Niesamowicie ważną rolę w filmie odgrywa monumentalna muzyka Preisnera – która, odgrywa tutaj rolę kreacyjną, jest motorem akcji i integralną częścią fabuły. W związku z tym jego symfonia musiała być znana jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć.
La strada
Wędrowny siłacz-artysta Zampano (Anthony Quinn) kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę (Giulietta Masina) jak niewolnicę – znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między głównymi postaciami rodzi się dziwna więź.
Blue Valentine
Malarz Dean Pereira (Ryan Gosling) i pielęgniarka Cindy Heller Pereira (Michelle Williams) tworzą małżeństwo i razem wychowują córkę. Pomimo młodego wieku są doświadczeni przez życie. Dean, pochodząc z rozbitej rodziny, nigdy nie myślał, że ożeni się i założy rodzinę. Mimo, że jego praca nie przynosi dużych dochodów, nie ma ambicji, by realizować się zawodowo w inny sposób. Cindy także nie pochodzi z modelowej rodziny, a jej rodziców ciężko uznać za przykładne małżeństwo. Z czasem, w ich związku coś zaczyna się psuć. Małżonkowie wracają więc myślami do pięknych chwil spędzonych razem, gdy wszystko wydawało się łatwiejsze.
Zielona mila
W 1935 roku policja aresztuje czarnoskórego Johna Coffeya (Michael Clarke Duncan), podejrzanego o morderstwo dwóch białych dziewczynek. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że chciał im tylko pomóc, ale z powodu jego koloru skóry i braku innych podejrzanych nikt nie chce uwierzyć w jego wersję wydarzeń. Trafia do celi śmierci w więzieniu Cold Mountain, gdzie szefem strażników jest Paul Edgecomb (Tom Hanks). W zakresie jego obowiązków leży odprowadzanie skazańców na krzesło elektryczne. Korytarz, przez który wtedy przechodzi, ze względu na kolor linoleum leżącego na podłodze nazywa się Zieloną Milą. Zawsze, gdy widział śmierć przestępców, był przekonany o ich winie. Tym razem jest inaczej.
Lista Schindlera
Film przedstawia prawdziwą historię zagadkowej postaci Oskara Schindlera, członka partii nazistowskiej, kobieciarza, wojennego spekulanta, który… ocalił życie ponad 1100 Żydów w okresie holocaustu. Jest to trumf człowieka, który zdołał zmienić bieg historii i dramat tych, którzy przetrwali jednych z najbardziej mrocznych rozdziałów w historii ludzkości.