Pomimo tego że mamy nieustanny kontakt ze znajomymi, jesteśmy ciągle online, coraz więcej osób zapada na depresję i uważa się za samotnych. Relacje stają się powierzchowne, a szybkie tempo życia pozostawia coraz mniej czasu na wspólne celebrowanie wieczorów. Filmowcy opowiadają o samotności i wyobcowaniu, zwracają swoją kamerę w stronę porzuconych i zagubionych. Oto najciekawsze filmowe portrety samotności.

Taksówkarz, reż. Martin Scorsese

Taksówkarz

Taksówkarz

Jeden z najczęściej omawianych filmów Martina Scorsese z Robertem De Niro w roli głównej. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku, a reżyser skupia się na przedstawieniu portretu młodego mężczyzny, samotności i niezrozumienia.

Travis Bickle (De Niro) jest byłym wojskowym, który samotnie mieszka w dużym mieście i cierpi na bezsenność. Podczas swojej nocnej zmiany jako taksówkarz jest świadkiem brudu i okrucieństwa miejsca, w którym przyszło mu żyć. Doprowadza go to do szału. Kiedy dostrzega nastoletnią prostytutkę (Jodie Foster), próbuje ją przekonać do uwolnienia się od alfonsa i budowania bezpiecznej, samodzielnej przyszłości. Jednak „opiekun” dziewczyny nie zamierza tak łatwo pozwolić jej odejść, a Travis zamienia się z wkurzonego taksówkarza w niebezpiecznego zbrodniarza.

Taksówkarz to jeden z ciekawszych portretów miejskiej izolacji i wykluczenia. To film niezapomniany i zachodzący za skórę głównie za sprawą fenomenalnej obsady. To realistyczne przedstawienia pogarszającego się stanu psychicznego, które zawiera niezliczoną ilość ikonicznych scen wpisujących się kanony filmowego.

Paryż, Teksas, reż. Wim Wenders

Paryż, Teksas

Paryż, Teksas

Wzruszający film, który przedstawia kino drogi, jest melancholijnym stadium mężczyzny stającego twarzą w twarz z ludźmi, których kiedyś źle traktował. Wenders stworzył emocjonalną przypowieść o alienacji i wykluczeniu.

Trzy kolory: Niebieski, reż. Krzysztof Kieślowski

Trzy kolory: Niebieski

Trzy kolory: Niebieski

 Niebieski jest pierwszym filmem Krzysztofa Kieślowskiego z trylogii Trzy kolory. Produkcja jest uznawana za najlepszą i najbardziej rozpoznawaną ze wszystkich. Portretując genialną Juliette Binoche, całość jest utrzymana w odcieniach niebieskiego i skupia się na żalu i cierpieniu.

Po utracie miłości w śmiertelnym wypadku samochodowym, Julie (Binoche) odkrywa, że jedynym sposobem, w który może sobie poradzić z utratą, jest kompletne odcięcie się od przeszłości i rozpoczęcie nowego życia. Im bardziej stara się odizolować, tym bardziej powracają wspomnienia.

Niebieski jest wzruszającą i bolesną obserwacją kobiety zmagającej się z emocjonalnym zagubieniem.

Cast Away, reż. Robert Zemeckis

Cast Away

Cast Away

Cast Away jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych filmów o izolacji ostatnich lat. To klasyczna opowieść o człowieku i naturze, w którym Tom Hanks perfekcyjnie wciela się we współczesnego Robinsona Crusoe, walczącego o przetrwanie z dala od ludzkości.

Chuck Noland (Hanks) jest pracownikiem FedEx, który często podróżuje dookoła świata. Wymagająca praca odciska piętno na jego życiu osobistym, dlatego zmaga się z problemami w małżeństwie. Podczas przedświątecznej podróży do Azji, samolot rozbija się nad oceanem, a Chuck trafia na bezludną wyspę.

Zemeckis pokazał poruszającą serce bitwę, którą mężczyzna toczy w imię zachowania zdrowych zmysłów i przetrwania, by ponownie powrócić na łono rodziny. To niesamowity portret walki o życie.



Między słowami, reż. Sofia Coppola

Między słowami

Między słowami

Swoim drugim filmem fabularnym Sofia Coppola osiągnęła niesamowity sukces artystyczny i komercyjny. To słodko-gorzka historia dwójki zagubionych ludzi z Billem Murrayem i Scarlett Johansson w rolach głównych.

Bob (Murray) i Charlotte (Johansson) wpadają na siebie przez przypadek w jednym z hoteli w Tokio. Oboje są samotni i odnajdują w sobie podobną wrażliwość. Niepewność i frustracja, która towarzyszy im w życiu, sprawia, że zaczynają odczuwać niezwykłą bliskość.

Mechanik, reż. Brad Anderson 

Mechanik

Mechanik

Mechanik opowiada historię pracownika, który cierpiąc na brak snu, zaczyna kwestionować swoje zdrowie psychiczne.

Trevor Reznik (Christian Bale) nie spał od roku i wyraźnie zmaga się z anoreksją. Z nieprzyjaznym wyglądem i dziwnym zachowaniem czuje się samotny. Sytuacja ulega pogorszeniu po krwawym wypadku, który ma miejsce w pracy. Reznik zaczyna zmagać się z paranoją i złudzeniami, które zalewają jego umysł.

Ten film to niepokojące doświadczenie, głównie za sprawą z ciemnych kadrów i niezwykłego Christiana Bale’a.

Wszystko za życie, reż. Sean Penn

Wszystko za życie

Wszystko za życie

 Film o młodym mężczyźnie, który postanawia przemierzyć samotnie Amerykę Północną. Pozostawia za sobą konwencjonalne życie, wliczając w to rodzinę i znajomych, i sięga po wolność oraz szczęście według własnych definicji.

 Ona, reż. Spike Jonze

Ona

Ona

To jest jeden z tych filmów, które koniecznie trzeba zobaczyć! Ona jest opowieścią utrzymaną w konwencji kina sci-fi i komedii romantycznej. Joaquin Phoenix gra samotnego mężczyznę, który rozpoczyna relację z komputerem, bazującym na oprogramowaniu Operating System, o imieniu Samantha.

Historia rozgrywa się w 2025 roku. Theodore to wrażliwy mężczyzna w trakcie rozwodu. Z powodu zranienia nie jest jeszcze gotowy, aby wejść w kolejny związek, dlatego nieco wycofuje się z życia społecznego. Rozpoczyna rozmowy z inteligentnym systemem i niepostrzeżenie angażuje się uczuciowo w relacje z Samanthą.

To niekonwencjonalna i czarująca historia miłosna osadzona w niedalekiej przyszłości. Trudno oprzeć się urokowi Phoenixa.

 

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply