Komedia romantyczna to przeżytek. Czy aby na pewno? Melodramat wciąż tkwi głęboko w wyobraźni widzów. Zakazane uczucie, pragnienie drugiego człowieka rozgrzewa nasze zmysły i pozwala z pełną atencją kibicować bohaterom, który walczą o swoją miłość. Choć współcześnie przeciwności przybierają inną formę niż wojna czy podziały klasowe, nadal niespełnieni kochankowie muszą walczyć o swoje szczęście. Reżyserzy łączą klasyczne melodramaty z gatunkowymi kliszami, przenoszą w kosmiczny anturaż, nurzają w świecie science-fiction, wampirycznych zapędach czy queerowej stylistyce. Kino o miłości jest nieśmiertelne i ma się bardzo dobrze. Oto najlepsze produkcje XXI w.
Zmierzch, reż. Catherine Hardwick
Ekranizacje bestsellerowej książki Stephanie Mayers o miłości wampira Edwarda (Robert Pattison) do zwyczajnej dziewczyny Isabelle (Kristen Stewart) szturmem podbiła boxoffice. To kombinacja horroru, filmu fantasty i romantycznej opowieści, w której uczucie stanowi zakazany owoc. Genialna ekranowa chemia między aktorami zagwarantowała sukces filmowej serii.
Narzeczony mimo woli, reż. Anne Fletcher
Pracoholiczka uzależniona od lekarstw musi zrezygnować z pracy i powrócić do Kanady. Margaret (Sandra Bullock) kończy się wiza, ale kobieta zrobi wszystko, by pozostać na bezpiecznych stanowisku w dobrze prosperującej firmie w Stanach Zjednoczonych. Zażąda pomocy od swojego asystenta – prostodusznego Andrew (Ryan Reynolds). Muszą zostać małżeństwem!
Film zachwyca lekkością opowiadania i niezwykłą chemią między dwójką aktorów. Bullock i Reynolds są stworzeni do tych ról – perfekcyjnie potrafią podać każdy dowcip, a mimo wszystkich złośliwości pozostają pełni uroku i romantycznej aury.
Kochankowie, reż. James Gray
Miłość rani. Podwójnie, jeśli w grę wchodzi Joaquim Pheonix. Ten film to adaptacja Białych nocy Fiodora Dostojewskiego zrealizowana przez Jamesa Graya. Charakterystyczny styl reżysera sprawia, że opowieść jest zarówno wciągająca, jak i trudna w odbiorze. Uczuciowy trójkąt między Michelle (Gwyneth Paltrow), Sandrą (Vinessa Shaw) i Leonadrem (Phoenix) uparcie poszukuje szczęśliwego zakończenia.
Przeboje i podboje, reż. Stephen Frears
Znany z lekkich i przyjemnych opowieści Stephen Frears przedstawia historię właściciela sklepu muzycznego, który wspomina swoje podboje miłosne. To jedna z lepszych produkcj tego reżysera i genialna rola Johna Cusacka. Opowieść o beznadziejnym zatopieniu się w romantycznej przeszłości.
Czego pragną kobiety, reż. Nancy Mayers
Nancy Mayers jest reżyserką, która z powodzeniem tworzy mainstreamowe komedie romantyczne dla kobiet. Jej sukces wynika z tego, że jest zarówno pisarką, jak i reżyserką. Z wprawą potrafi łączyć te dwie rzeczywistości i przenosić słowo na ekran. Czego pragną kobiety to jej największy sukces (374 miliona $ zysku na całym świecie). Film opowiada o pracowniku agencji reklamy – w tej roli Mel Gibson – który słyszy kobiece myśli.