Filmy LGBT poruszają tematykę homoseksualną, biseksualną, a także problemy tożsamościowe związne z płcią. Od kilku lat przeżywają swój renesans i z powodzeniem odnoszą sukces w głównym nurcie. Twórcy pokazują piękno miłości, życia w zgodzie ze sobą oraz wartość akceptacji i tolerancji. Oto kilka najlepszych filmów LGBT według mnie.

Służąca

filmy o seksie

Służąca

Wielowarstwowa opowieść czasami zbliża się do niebezpiecznej granicy kiczu, ale reżyser już nie raz udowodnił, że potrafi zachować granice. Relacja dwóch dziewczyn ucieka od czysto formalnej, a wspólne spędzanie czasu, rozmowy i kąpiele przynoszą niesamowite erotyczne napięcie. Pięknie pokazane rodzące się uczucie, ciche spojrzenia czy elektryzująca scena piłowania zęba naparstkiem stają się serią zachwytów. Park subtelnie przygląda się swoim bohaterkom, nie ucieka okiem kamery i z dużą subtelnością oraz wysmakowaniem pokazuje erotyczne uniesienia. Jednak Służąca wykracza poza banalną lesbijską opowieść o otwieraniu się na nieznane. To tajemnica i mrok dominują w świecie bohaterek. – Małgorzata Czop, fdb.pl

Carol

Carol

Carol

Carol to precyzja zdjęć, muzyki, kostiumu i scenografii. Fetysz dla lubiących piękne, dopracowane obrazy, w których każdy element opisuje świat przedstawiony. Reżyser rozgrywa swoją opowieść w cichym spoglądaniu. Nie pokazuje pełnych namiętności scen rodem z Życia Adele, ale niezbędne minimum wystarczy, aby dać upust erotycznemu napięciu. Todd Haynes nie szokuje, ale oddaje ducha czasu w emocjonalnym wyważeniu i wirtuozerskim milczeniu.- Małgorzata Czop, fdb.pl

Życie Adeli

Życie Adeli

Życie Adeli

Opowieść zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje…

Lato miłości

Lato miłości

Lato miłości

Historia przyjaźni trojga młodych ludzi rozgrywająca się w niewielkiej miejscowości na wybrzeżu Wielkiej Brytanii. W bardzo subtelny i delikatny sposób reżyser maluje relacje między dojrzewającymi nastolatkami (Mona, Tomsin i Phil).

Samotny mężczyzna

Samotny mężczyzna

Samotny mężczyzna

Jeden dzień – być może najważniejszy – z życia Georga Falconera (Colin Firth), profesora uniwersyteckiego, który nie może pogodzić się z tym, że właśnie stracił swoją wielką miłość. Tego dnia pozornie nieistotne spotkania i czas spędzony z dawną ukochaną (Julianne Moore), otworzą przed nim niespodziewanie szanse na nowe uczucie…

Piękny kraj

piękny kraj

Piękny kraj

Piękny kraj nie jest filmem, który szuka akceptacji. Nie łasi się banalnymi stwierdzeniami i obrazami osoby odkrywającej swoją seksualność. Nie wpada w klisze i banały, a z dużą wyrozumiałością pokazuje, jak łatwo jest rzucić się w wir cielesnej miłości, zrzucić z siebie ubrania, a jak wiele czasu potrzeba, aby dojrzeć emocjonalnie do intymności. Lee zaprasza nas do kraju miłości, w którym nawet dawne, niewypowiedziane rodzinne pretensje znikają w niepamięć, gdzie szczęście przyćmiewa codzienną chęć zatopienia smutków w alkoholu. Ten film to piękno dojrzewania do miłości.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply