Koszalin po 38 zbierze najlepsze i najciekawsze filmowe debiuty. W letniej aurze będzie można się spotkać z nowym pokoleniem młodych twórców i przekonać się, jakie tematy interesują ich najbardziej. Przez tydzień na festiwalu Młodzi i Film będą się odbywać pokazy filmów długometrażowych oraz krótkich metraży. Zobaczcie, na co – moim zdaniem – warto zawrócić uwagę.

Filmy długometrażowe

Nina, reż. Olga Chajdas

Nina
Nina

Historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki i skomplikowanych wyborów. Opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją. Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko.

Eastern, reż. Piotr Adamski

W świecie regulowanym bezwzględnym, patriarchalnym kodeksem dwie młode dziewczyny, w imię honoru swych rodzin, muszą dokończyć krwawą wendetę. Spodziewam się klimatu westernu i kina zemsty w europejskim anturażu.

Nic nie ginie, reż. Kalina Alabrudzińska

Bohaterowie filmu są częścią silnej i ważnej społeczności – społeczności samotnych ludzi. Życie wymaga od nich zmian, którym nie potrafią sprostać. Dopiero gdy zdają sobie sprawę z siły przyrody – siła zaczyna rosnąć w nich. Gdy pozwalają naturze działać, ich własna natura zaczyna się zmieniać. 

Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski

Opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim, spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji. Janek i Marzena mierzą się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu plan terapii wymyka się spod kontroli. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia zaczynają obracać się przeciwko bohaterom.

Juliusz, reż. Aleksander Pietrzak

Juliusz
Juliusz

Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii. Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą.

Filmy krótkometrażowe

Bliscy, reż. Zofia Kowalewska

Olga samotnie wychowuje dwie dorastające córki. Gdy jedna z nich trafia nagle do szpitala, kobieta mierzy się nie tylko z chorobą dziecka – jest zmuszona spotkać się z byłym mężem, z którym od lat nie utrzymuje kontaktu. Próby uzyskania informacji o stanie zdrowia dziewczyny czy wspólna, rodzinna gra ujawniają wzajemne pretensje byłych małżonków. Wraz z postępem choroby napięcie między członkami rodziny rośnie, prowadząc do nieoczekiwanego finału.

Chłopcy z motylkami, reż. Marcin Filipowicz

Piętnastoletni Filip zostaje pobity na kładce obok osiedla. W odwecie ojciec kupuje na środku blokowiska billboard z informacją o nagrodzie za pomoc w znalezieniu bandziorów. Rozpoczyna lokalną wojnę, w której Filip nie chce brać udziału. Prosta historia o dojrzewaniu, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z reportażu „Chłopcy z motylkami” Jacka Hugo-Badera.

Festyn, reż. Grzegorz Krawiec

fot. Sylwia Olszewska/ FOTOSY na planie Aniolek 8.2018 Warszawa

Środek lata. Upał. Wypełniony pasażerami pociąg jedzie nad morze. Nagle zatrzymuje się pośrodku niczego. Dziewczyna wpadła pod lokomotywę. Czekający na policję podróżni wychodzą z wagonów. Wyposażeni w ręczniki plażowe i koce rozkładają się na polance. Pojawia się piwo, kiełbasa i grill, są kremy do opalania i domysły na temat możliwych przyczyn samobójczej śmierci nastolatki. Ludzie bardziej przejmują się narastającym opóźnieniem pociągu niż leżącym obok trupem czy prawdziwą przyczyną wypadku. 

Hi, how are you, reż. Michał Chmielewski

Historia bezrobotnego pięćdziesięciolatka Sławka, który albo siedzi w domu i wykonuje zlecone przez żonę prace, albo włóczy się po osiedlu, szukając zaginionego kota. Pewnego dnia poznaje tajemniczą sąsiadkę Kamilę, która zaprasza go do swojego ogrodu.

Marcel, reż. Marcin Mikulski

Marcel uwielbia swoje życie, bo nikt go nie zauważa: kanar w autobusie, szef w biurze, zakochani w windzie… Niestety jego idealny świat wywróci się do góry nogami, gdy uratuje sąsiadkę przed samobójstwem.

Oddech jest niedosyty, reż. Agnieszka Nowosielska

Film zainspirowany „Nieznośną lekkością bytu” Milana Kundery. Na nowo opowiada historię Tomasza i Teresy. Kobieta w kryzysie wewnętrznej siły zmaga się z coraz głośniejszym pytaniem o miłość do niewiernego męża. Samej tkwiąc w relacji zupełnej zależności, pragnie tego samego od partnera. Czy tak prosto odróżnić miłość tak silną, że aż boli, od bólu po miłości, której już nie ma? Czy odpowiedzi na takie pytanie może przynieść jedna noc? 

Rykoszety, reż. Jakub Radej

Polska, 1982. Dwaj bracia-górnicy prezentują dwie postawy wobec komunistycznej opresji. Podczas gdy Janek wybiera aktywne zaangażowanie w demokratycznym podziemiu, Tadek stawia na neutralność. Ich rozbieżne postawy doprowadzają do konfliktu, w którym dokładne wyważenie moralnych racji staje się niemożliwe.    

Synchronizacja, reż. Anna Kasińska

Rok 2084. Mężczyźni są bliscy wyginięcia. W wiekowej willi – otoczone gąszczem roślin, w absolutnej symbiozie – żyją cztery kobiety. Czekają, aż ich cykle menstruacyjne zsynchronizują się. Wszystkie pragną zostać matkami, lecz dawca może być tylko jeden. W końcu nadchodzi upragniony dzień. Dawca pojawia się na uroczystej kolacji, podczas której nieoczekiwanie ulega wypadkowi i, jak się wszystkim wydaje, umiera. Czy to koniec marzeń?

Ukąszenie, reż. Helena Oborska

Zofia wyjeżdża z przyjaciółką na „oczyszczenie” do specjalnego ośrodka z dala od cywilizacji. Ma to być przyjemny, relaksujący tydzień nad morzem. Dziewczyna zaczyna się jednak dziwnie czuć – jakby coś miało nadejść… Nagle w enklawie pojawia się tajemniczy mężczyzna ze swoją narzeczoną. Zofia zna jego twarz, ale on zaprzecza, jakoby się znali. Wracają emocje z dawnych lat i granica pomiędzy przeszłością i teraźniejszością coraz bardziej się zaciera.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply