-daję 7 łapek!
Bracia Dardenne słyną z tego, że poruszają społecznie ważne tematy. Spoglądają na to, co znajduje się na pierwszych stronach gazet i przenoszą na duży ekran. Tym razem przyglądają się radykalizacji religijnych postaw. Młody Ahmed to spojrzenie na nastolatka, który w imię Allaha jest w stanie dokonać najstraszniejszych rzeczy.
Przeczytaj także: Niewidoczne życie sióstr Gusmao
Ahmed ma wygląd uroczego cherubinka, ale skrywa mroczne tajemnice. Słucha imama Youssoufa, który pilnie przestrzega prawa Koranu. Radykalnie postępuje zgodnie z pismem. Ahmed jest w niego ślepo zapatrzony i uczyni wszystko, by spełnić jego oczekiwania. Nosi bluzki z długim rękawem, modli się pięć razy dziennie, odprawia wieczorny rytuał i nie jest w stanie podań ręki kobiecie. Nie słucha się matki, która ma problemy z alkoholem, a siostrę uważa za rozpustną latawicę. Chłopak coraz bardziej odsuwa się od rodziny. Pogrąża się we własnych przekonaniach, które prowadzą do nieszczęśliwych wydarzeń. Ofiarą jego zachowania staje się niewierna nauczycielka arabskiego. Ahmed chce samodzielnie wymierzyć jej karę, przez co chwyta za nóż.
Braci Dardenne nie pokazują stereotypowego obrazu radykalnego islamu. Spoglądają na ten świat oczami dziecka, które w swojej naiwności wierzy, że zdoła naprawić świat. Przenoszą nas do hermetycznego świata, w którym dorośli próbują dotrzeć do młodego człowieka i wyciągnąć go z sideł niebezpiecznego myślenia, ale wpadają w pułapkę jego uporu i wycofania. W Młodym Ahmedzie patrzmy na ich bezradność wobec silnych przekonań.
Przeczytaj także: Opowieść o trzech siostrach
Ahmed nieustannie nam umyka. Ciągle jest o kilka kroków przed nami i doskonale potrafi ukrywać swoje emocje. Dardenne sprawiają, że jest nam trudno rozwikłać zagadkę jego nawrócenia czy przemiany. Dziecięce ruchy ustępują determinacji, by osiągnąć cel w imię świętego dżihadu. Belgijscy twórcy nie spieszą się w swojej opowieści, pozostawiają czas na domysły i z dużą uwagą przyglądają się twarzy chłopca.
Młody Ahmed to film, który można odczytać metaforycznie. Chłopiec stanie się w ten sposób fanatyzmem, który rozprzestrzenia się wokół nas, a Europa pozostaje wobec niego zupełnie bezradna. Poszukiwania rozwiązań są żmudne, trudno dotrzeć do zdeterminowanego nastolatka, a tak naprawdę liczy się instynkt przetrwania i walka o samego siebie. Ta opowieść nie wykracza poza dobrze znane schematy z kina braci Dardenne, ale wychodzi poza oklepany sposób przedstawiania radykalizmu religijnego.