Mimo przekładanych premier filmowych na świecie, organizatorom 11. Festiwalu Kamera Akcja udało się zdobyć do programu wiele nowości, a do nietypowego spotkania-performence zaprosić człowieka-legendę, twórcę wideoesejów – Marka Cousinsa. W dyskusjach, które są znakiem rozpoznawczym FKA, eksperci podejmą tematy przeobrażeń krytyki filmowej, sytuacji na rynku VOD, kreatywnym tworzeniu seriali premium czy VR.
Co zaoferuje widzom Think Film, czyli festiwalowe VOD? Warto zwrócić uwagę na niezwykły dokument „Robiąc szum”, w którym Sofia Coppola, George Lucas, David Lynch, Christopher Nolan czy Steven Spielberg przekonują, jak ważną częścią ich przebojowych filmów jest dźwięk. Wyjątkowych wrażeń dostarczy też film Marka Cousinsa „Oczy Orsona Wellesa”, będący połączeniem eseju z listem do samego autora „Obywatela Kane’a”, który prezentuje skrywane rysunki, szkice i obrazy tej ikony kina. W retrospektywie filmów Jonathana Glazera pojawi się m.in. mroczny, wysmakowany wizualnie thriller sci-fi „Pod skórą”. Co ciekawe, te wszystkie filmy nie są dostępne w polskiej dystrybucji.
Gwiazda storytellingu na 11. FKA
Już 18.10 FKA zaprosi widzów na niezwykłe spotkanie-performance z udziałem cenionego na świecie twórcy, laureata Europejskiej Nagrody Filmowej 2020 w kategorii Innovative Storytelling – Marka Cousinsa. Pretekstem do wydarzenia jest jego najnowszy dokument – „Oczy Orsona Wellesa”. Cousins znany jest w Polsce z kinofilskiego projektu „The Story of Film – Odyseja filmowa”, czyli 15-godzinnego filmu opowiadającego historię kina. W swojej bogatej karierze zajmował się programowaniem festiwali filmowych oraz był gospodarzem wielu programów telewizyjnych, w których gościł m.in. Davida Lyncha, Martina Scorsese czy Romana Polańskiego. Międzynarodowa gwiazda, filmoznawca i filmowiec w jednym, a prywatnie przyjaciel Tildy Swinton opowie tym razem uczestnikom festiwalu historię Orsona Wellesa – ikony kina XX w., a także to, jak wygląda jego autorski proces tworzenia filmów dokumentalnych. Zdradzi również być może, dlaczego w trakcie kwarantanny oglądał jedynie filmy z 1940 r. Wyjątkową rozmowę z Markiem Cousinsem, która zaskoczy formą niejednego kinomana poprowadzą Kuba Mikurda i Stanisław Liguziński, polscy specjaliści od eseju wizualnego.
Znak rozpoznawczy: dyskusje
To z nich znany jest Festiwal Kamera Akcja. Nieszablonowe tematy, najlepsi eksperci. W tegorocznym programie odbędzie się 5 dyskusji z udziałem 18 gości. Już 15.10 o zespołowym kreowaniu serialowych światów wielu sezonów porozmawiają: Agnieszka Smoczyńska (reżyserka seriali Netfliksa „Warrior Nun”, „1983”), Katarzyna Lewińska (kostiumografka, „W głębi lasu”, „Bez tajemnic”), Łukasz Targosz (kompozytor muzyki, „Pakt”, „W głębi lasu”) oraz Dawid Muszyński (krytyk filmowy, naekranie.pl).
W kolejnej rozmowie (16.10) spotkają się eksperci od produkcji i poruszą tematy związane z rynkiem seriali – finansami, potencjałem odbiorczym i kompromisami między sukcesem komercyjnym a sztuką. W dyskusji wezmą udział: Anna Różalska – dyrektor działu produkcji oryginalnych i koprodukcji CANAL+ Polska, Marta Szymanek – scenarzystka („Wataha”, „Odwilż”) oraz Łukasz Dzięcioł (Opus Film, Opus TV), producent seriali: „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Ultraviolet”. Obie serialowe dyskusje poprowadzi Kaja Klimek.
Ostatnia sytuacja na świecie zmieniła wiele – jak epidemia wpłynęła na krytykę filmową? Jakie jej formy ugruntowały się w dobie nowych mediów? Czy krytyk-mentor jest jeszcze komuś potrzebny? Gośćmi dyskutującego na te tematy czterogłosu będą: Grażyna Torbicka (osobowość telewizyjna, dyrektorka artystyczna Festiwalu Dwa Brzegi), Tomasz Raczek (krytyk filmowy), Kaja Szafrańska (vlog „jakbyniepaczec”), oraz Mateusz Werner (filozof kultury, eseista).
Rozważania o tym, jak mówić o filmach, w których brakuje tradycyjnych granic kadru i czy równolegle do rozwoju technologii oraz języka wizualnego wykształca się inny język rozmowy o tych nowych zjawiskach pojawią się dyskusji Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa 18.10 z udziałem: Mai Gomulskiej, Jacka Nagłowskiego i Michała Pabisia-Orzeszyny.
Rynek serwisów VOD rozwija się z prędkością światła. Z czym na co dzień mierzą się twórcy i kuratorzy platform streamingowych? Dowiemy się tego 18.10 od Zuzanny Pawłowskiej (TVP VOD), Paweł Wieszczecińskiego(Kinoscope), Mikołaja Góralika (DAFilms) oraz Przemka Glajznera, założyciela festiwalowego serwisu Think Film.
Serialowe sieciowanie
Eksperci produkcji serialowej na wyciągnięcie ręki w wirtualnych pokojach Serio Pro! Każda chcący profesjonalnie zajmować się serialami będzie mieć szansę na spotkanie z przedstawicielami branży i zdobycie specjalistycznej wiedzy. Wydarzenie Serialowe sieciowanie. Round table to przede wszystkim możliwość networkingu, a swobodna forma umożliwi nie tylko prezentację swojego portfolio, ale i zadanie pytań o warunki pracy na rynku serialowym. Serialowe sieciowanie jest dla każdego, kto myśli o pracy w branży filmowej i chce się do tego profesjonalnie przygotować. Udział mogą wziąć osoby zajmujące i interesujące się reżyserią, sztuką operatorską, organizacją produkcji filmowej, scenariopisarstwem, montażem, aktorstwem, scenografią czy kostiumografią.
Swoją wiedzą i doświadczeniem przy wirtualnych round tables podczas spotkań one-to-one podzielą się: Dorota Pawelec – analityczka marketingowa i serialowa Grupy TVN, która w ramach inicjatyw TVN Discovery Talents przeprowadza szkolenia dla scenarzystów i uczy, jak skutecznie zaskakiwać widownię; Joanna Szymańska – producentka, konsultantka ds. projektów dokumentalnych HBO i CEO firmy produkcyjnej SHIPsBOY; Maciej Kubicki– producent kreatywny, scenarzysta i story editor, członek zarządu firmy Telemark, która jako pierwsza w Polsce produkowała seriale dla HBO; Jan Kwieciński – producent filmowy, który ma w swoim dorobku „Atak Paniki”, „Jak najdalej stąd”, a jego najnowszym projektem jest serial „Sexify” dla Netfliksa; Marta Szymanek – współtwórczyni scenariuszy „Prawo Agaty” (TVN) i „Wataha” (HBO), pracująca wraz z Xawerym Żuławskim nad „Odwilżą”, nową produkcją serialową dla HBO.
Na konsultacje, które odbędą się na platformie Zoom, 16.10 (piątek) w godz. 12:00–13:30, można się jeszcze zapisać.
—
11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15 do 18 października 2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.
informacja prasowa