Autor: Michał Kaczoń

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja obchodzi w tym roku swoje święto. Tegoroczna jubileuszowa edycja zapowiada masę różnorodnych wrażeń.

Dziesiąta edycja imprezy rozpoczyna się już jutro, tj. w czwartek 17 października w Łódzkiej Szkole Filmowej. Potrwa do niedzieli. Z okazji rozpoczęcia wydarzenia, chciałem przybliżyć Wam kilka najciekawszych propozycji z bogatego programu.

Filmy

Na festiwalu filmowym, nawet tym, który najpierw jest festiwalem krytyków, a dopiero potem filmowym, najważniejszy jest dobór repertuaru. To w końcu właśnie filmy stanowią przedmiot długich i zażartych dyskusji widzów i krytyków. W tym roku w programie znalazło się przeszło 80 filmów, z czego aż 25 to filmy premierowe, bądź niedostępne (jeszcze) w polskiej dystrybucji. Te w szczególności warto zobaczyć. Kto bowiem wie, kiedy nadarzy się okazja ujrzeć je na wielkim ekranie?

Krew na betonie

Kilka lat temu podczas jednej z edycji Festiwalu Kamera Akcja odbył się pokaz filmu „Bone Tomahawk” Stevena Craiga Zahlera, który stał się przyczynkiem do wielu ciekawych dyskusji, nie tylko na temat przemocy pokazywanej na ekranie, czy pojemności gatunku westernu. Tym razem reżyser powraca z inną krwawą opowieścią, w której zobaczymy Vince’a Vaughna i Mela Gibsona. Celowo nie zdradzam więcej o filmie, bo myślę, że to jedno z tych dzieł, na które najlepiej pójść w ciemno z otwartym umysłem. Jeśli film będzie choć trochę tak pokręcony, jak „Bone Tomahawk” czeka nas nie lada rozrywka.

(Pokaz filmu odbędzie się w sobotę19 października o 11.45)

Mid90s

Doskonały debiut reżyserski aktora Jonah Hilla, który w swojej produkcji uchwycił specyficzny moment w życiu każdego młodego człowieka, gdy ten zapatrzony jest w starsze rodzeństwo i/lub starszych kolegów, chcąc pokazać, że jest równie dorosły co oni. Na dodatek twórca w wyśmienity sposób oddał styl lat 90., dlatego jego obraz jest niczym wehikuł czasu do minionej epoki. Małe Wielkie Kino.

(Pokaz filmu odbędzie się w sobotę19 października o 11.45)

Eight Grade

Inna nietuzinkowa opowieść o dorastaniu. Kayla (świetna, naturalna Elsie Fisher) ma już 13 lat i właśnie prawdziwie wkracza w dorosłość. Dziewczyna kręci filmiki na YouTubie i próbuje radzić sobie z trudami życia codziennego. Kiedy poznaje starszą koleżankę, wydaje się że właśnie znalazła pierwszą prawdziwą przyjaciółkę. „Eight Grade” to obraz urokliwie niezręczny, który przypomina czasy młodości, gdy mogliśmy czuć się nieswojo we własnej skórze, choć sami nie wiedzieliśmy dlaczego. Ciekawy, nieprzekoloryzowany portret dorastania we współczesnym świecie. 

(Pokaz filmu odbędzie się w piątek 18 października o 17.15).

E.T

Klasyczny film Stevena Spielberga, który pokazywany jest na festiwalu w sekcji „Inspiracje Stranger Things”. Produkcja, której nie trzeba nikomu przedstawiać, tak silnie wpisała się w nasz kościec kulturowy. Polecam ten seans, gdyż klasyki Kina najlepiej oglądać właśnie na dużym ekranie, wśród tłumu innych entuzjastów ruchomych obrazków. 

(Pokaz filmu odbędzie się w piątek 18 października o 22.00)

Kino Interaktywne

Podczas festiwalu pokazane będą dwa filmy interaktywne, w których to widownia decydować będzie o dalszym przebiegu akcji. Jeśli „Bandersnatch” Netfliksa rozbudził twoje zainteresowanie tego typu rozrywką, wydaje się, że „Late Shift” oraz „Switching: An Interactive Movie” jeszcze silniej pobudzą twoją wyobraźnię. Ja na pewno jestem ich szalenie ciekawy. 

(Pokaz filmu „Late Shift” odbędzie się w sobotę 19 października o 20.00.

Pokaz filmu „Switching: An Interactive Movie” odbędzie się w niedzielę 20 października o 9.45).

Spotkania

Festiwal Krytyki Filmowej Kamera Akcja charakteryzuje się serią nietuzinowych, charakternych spotkań z przeróżnej maści gośćmi, którzy opowiadają o swojej pracy oraz zawodzie krytyka filmowego z wielu przeróżnych stron. Dyskusje pełne są ciekawych wniosków i uwag, pozwalając pobudzić wyobraźnię zebranej na sali widowni. 

Festiwale filmowe często charakteryzują się Wszystkimi Nieprzespanymi Nocami, ale w tym roku organizatorzy wzięli sobie te słowa mocno do serca i prawdziwie zaszaleli. Postanowiono bowiem pobić rekord w najdłuższej dyskusji filmowej. 10 godzin grupowej dyskusji na 10 edycję festiwalu! Piękna inicjatywa. Niezwykle podoba mi się też fakt, że RedBull jest sponsorem wydarzenia. Co jak co, ale energetyki będą nam potrzebne w tę piękną, nieprzespaną noc.

Szykuje się wspaniałe święto Kina! Już nie mogę się doczekać, aż znów stanę się jego częścią! 🙂

Wszystkie informacje o festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie (http://kameraakcja.com.pl)

About the Author
Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply