Silnie kobiece postaci coraz częściej pojawiają się na dużym ekranie i odgrywają pierwsze skrzypce w fabularnej orkiestrze. Wciąż można ubolewać, że ich postawy, seksualność czy emocjonalność są wydestylowane z męskich spojrzeń, tworzone ku ich uciesze. Na szczęście do głosu dochodzą reżyserki, a same aktorki coraz głośniej mówią o nierównowadze reprezentacji płci na dużym ekranie. Życie pełne jest inspirujących postaci, niebezpiecznych i silnych kobiet (z dala od świata Patryka Vegi!), których historie powinny być opowiedziane. Spośród obejrzanych przeze mnie filmów wybrałam trzynaście o silnych kobietach, które zostały ze mną na dłużej i przypominają mi o tym, że hasło „siła jest kobietą” jest jak najbardziej prawdziwe i realne. Oto filmy o silnych kobietach:

Sama przeciw wszystkim

sama przeciw wszystkim miss sloan

Sama przeciw wszystkim

W tym zestawieniu Jessica Chastain pojawi się niejednokrotnie. Aktorka w swojej karierze ma różnorodne filmy, nie daje się zamknąć w schemat, ale przede wszystkim wybiera role silnych i niezależnych kobiet, które samodzielnie decydują o swoim życiu zarówno prywatnym i zawodowym. Sama przeciw wszystkim to popis jej możliwości, wydestylowany, czysty talent i magnetyzm. Elisabeth Sloan to ucieleśnienie zdecydowania, odwaga i bezkompromisowości. I choć początkowo brak emocji i robotyczne zacięcie nie pozwalają na odczucia sympatii, Sloan potrafi przeciągnąć na swoją stronę. Pokazuje, że w tym szaleństwie tkwi metoda.

Sama przeciw wszystkim to solidne kino, które nie łasi się na tanie efekty specjalne. John Madden w przemyślany sposób rozgrywa swoje karty, buduje napięcie oczekiwania i nie popada w ramy jednoznaczności. To film oparty na słowie, ale dobrze rozegrany pomiędzy wierszami, gdzie prym wiedzie dobre aktorstwo i sprawne szafowanie punktami zwrotnymi. Jessica Chastain jest krok przed widzami i dobrze się w tym czuje!

Monster

Monster

Monster

Może dziwić wybór tego filmu jako przykład silnej kobiecej bohaterki, ale znalazł się w tym zestawieniu głównie ze względu na fenomenalną rolę Charlize Theron. Monster to opowieść o zagubieniu, samotności i braku zrozumienia. O kobiecie, która pozostawiona sama sobie, została zmuszona do desperackich kroków. Przemoc i agresja stały się przykrywką przed strachem i pogardą. To historia prostytutki Aileen Wuornos, która została stracona wyrokiem sądu za zabójstwo sześciu osób, w tym policjanta. Kobieta wychowywała się w patologicznym środowisku, a zanim ukończyła 13 lat zaszła w ciążę i stała się prostytutką. Stała się potworem, ponieważ nie widziała innej drogi ratunku z beznadziejnej sytuacji. Monster – dla mnie – to przykład tego, jak siła może być źle ukierunkowane przez złe doświadczenia życiowe.



Erin Brockovich

Erin Brockovich

Erin Brockovich

Erin Brockovich to dwukrotna rozwódka, która samotnie wychowuje trójkę dzieci. Bez wykształcenia ma niewielkie szanse na znalezienie pracy, a do tego jej wybuchowe usposobienie nie przysparza jej sprzymierzeńców. Ubiera się ekstrawagancko i wali prosto z mostu. Kiedy cudem zdobywa pracę w kancelarii adwokata Eda Masry i staje w szranki z wielką korporacją, potrafi wykorzystać swoje atuty i powalić pewnych siebie przedsiębiorców na kolana. Choć Steven Soderbergh nie unika męskiego spojrzenia, nieustannie seksualizuje swoją bohaterkę i ocenia ją przez pryzmat płci, udaje mu się pokazać siłę i niezależność, a co najważniejsze determinację, która sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

Kill Bill

Kill Bill

KILL BILL, Uma Thurman, 2003, (c) Miramax

Pani Zemsta – czyli Panna Młoda, która nie cofnie się przed niczym, by dokonać swojej życiowej wendety. Kill Bill to krwawy sen Quentina Tarantino, który upaja się obrazem przemocy, kobiecego ciała i tempa akcji. Zawodowa zabójczyni postanawia wycofać się z branży. Podczas własnego ślubu zostaje postrzelona przez szefa Plutonu Śmiercionośnych Żmij. Zapada w śpiączkę, a po przebudzeniu postanawia samodzielnie wymierzy sprawiedliwość.

Jeśli Wam się podobało, koniecznie zobaczcie Pani Zemsta Chan-wook Parka.

Za wszelką cenę

Za wszelką cenę

Maggie Fitzerald próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Stara się dostać pod opiekę uznanego trenera Frankie Dunna, który nie jest zainteresowany udzielaniem jej lekcji. Zdeterminowana Maggie nie poddaje się i bez zgody trenera przychodzi na siłownię. Nieoficjalnie pomaga jej klubowy sprzątacz Scrap, przyjaciel trenera i emerytowany bokser. Na skutek nacisków ze strony Scrapa, widząc zaangażowanie i poświęcenie Maggie, Frankie w końcu decyduje się jej pomóc. Podczas treningów pomiędzy Maggie i Frankiem zawiązuje się nić przyjaźni. Wkrótce przyjdzie im stanąć do walki, w której trzeba będzie czegoś więcej niż serce i odwaga… To fenomenalna rola Hilary Swank, która potrafi pokazać zaangażowanie i determinację swojej bohaterki. Krew, pot i łzy nie są w stanie jej powstrzymać przed osiągnięciem upragnionego celu.

Thelma i Louise

Thelma i Louise

Thelma i Louise

Susan Sarandon i Geena Davis w rolach tytułowych kobiet, które, na skutek tragicznego wypadku w przydrożnym barze muszą uciekać przed służbami prawa przez południowy zachód Stanów Zjednoczonych. Czując na plecach oddech zdeterminowanego detektywa, spotykając uroczego autostopowicza i nie poprzestając na jednym wykroczeniu, kobiety kontynuują pełną adrenaliny i dobrej zabawy, oczyszczającą, osobistą podróż, nie bacząc na konsekwencje. Thelma i Louise to opowieść o przyjaźni na dobre i na złe, o instynkcie przetrwania i determinacji w osiągnięciu celu.

Daleka północ

Daleka północ

Daleka północ

Josey Aimes wraca do rodzinnego miasteczka, gdzie znajduje pracę w miejscowej kopalni. Niestety, wraz z innymi kobietami jest fizycznie i psychicznie molestowana przez męską załogę. Kobieta postanowiła wytoczyć kopalni pierwszy w historii proces, w którym molestowanie kobiet rozpatrywano jako „class action” i który na zawsze zmienił prawo. Na ekranie ponownie genialna Charlize Theron, która pokazuje, że odwaga i siła pozwalają wyrwać się z zaklętego kręgu przemocy i stawić czoła przeciwnikom w walce o godność.

czytaj dalej!

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply