Pierwszym filmem, który przełamywał tabu erotyki na ekranie był Pocałunek w tunelu z 1899 roku. Choć wiele pozostawiał w sferze domysłu, pokazywał, jak silna jest ludzka fascynacja cielesnością i seksualnością. Na początku kina z erotyką wiązały się siły demoniczne, a lubieżne pozy zazwyczaj były kojarzone z paniami lekkich obyczajów. Kodeks Haysa położył kres sensualnemu rozpasaniu i na kilka dekad powstrzymał erotyzację kina. Filmowcy jednak wyczuwali potencjał w zakazanym owocu, który tylko zwiększał zainteresowanie i oczekiwania przekraczania barier tego, co można pokazać na ekranie. Wraz z przemianami społecznymi, kino opowiadało coraz śmielej, odkrywając coraz więcej ciała. Spośród niezliczonych produkcji pełnych erotyzmu wybrałam kilka pozycji, które o seksie mówią bądź seks pokazują.
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać
To czwarty film Woody Allena, w którym komik i pełen neurotyzmów filozof zapuszcza się w rejony seksualnych fantazji i problemów. Jako Błazen / Fabrizio / Victor Shakapopulis / Plemnik stara się odpowiedzieć na pytania postawione przez doktora Davida Reubena w książce pod tym samym tytułem. Film o nowelowej budowie pełen jest satyrycznych komentarzy i scen perełek, które na dobre wpisały się do popkultury. Kto z Was nie kojarzy zdenerwowanego plemnika, który czeka w napięciu na swoją kolej albo gigantycznej gumowej piersi?
Życie Adeli – Rozdział 1 i 2
Abdellatif Kechiche postawił na szokowanie. Udało mu się i w 2013 roku całe Cannes żyło jego kontrowersyjnym filmem, w którym przełamywał tabu lesbijskiej miłości. Choć obie młode aktorki nie wspominają tego doświadczenia zbyt dobrze, film Złotą Palmę oraz Nagrodę FIPRESCI a fenomenalna Léa Seydoux otworzyła sobie drzwi do światowej kariery. Pomimo tego że Życie Adeli nie było arcydziełem w fabularnej opowieści, produkcja Kechiche pełna jest niezwykle erotycznych i zmysłowych scen miłosnych.
Nimfomanka- część I i II
Lars von Trier zapowiadał najbardziej kontrowersyjne dzieło o seksie w swojej karierze, ale na to miano zdecydowanie zasługuje Antychryst. Chociaż Nimfomanka zagłębia się w mrocznej rejony ludzkich pragnień i seksualnego uniesienia, wciąż zostaje najlepiej wypromowanym poprawnym filmem. Charlotte Gainsbourgh zachwyca perwersją, cichym wycofaniem i niewypowiedzianym cierpieniem z powodu niespełnionych pragnień.
Shortbus
Sofia jest seksuolożką, która nigdy nie przeżyła orgazmu. Od lat udaje szczytowanie i ukrywa to przed mężem. Próbuje jej pomóc Severin, która na co dzień odgrywa przed mężczyznami rolę dominy i w ten sposób zarabia na życie. Erotyczna opowieść, która szokowała dosłownością pokazywanych aktów. Co prawda seks w Shortbus nie służy podniecaniu, a w całym filmie można dostrzec coś więcej niż nagie ciała.
* Krzysztof Warlikowski wykorzystał niektóre motywy z jednym ze swoich spektakli – Kabaret warszawski.
Love
Gaspar Noe stworzył erotyczną opowieść w 3D. Wchodzi z kamerą do łóżka swoich bohaterów, nie unika zbliżeń, spojrzeń i upojnych orgazmów. I choć całość zyskała łatkę kontrowersyjnego, była na ustach widzów i krytyków, film, pomimo seksualnej otoczki, jest smutną opowieścią o niespełnionej miłości. Smutno, trochę ponuro i tylko trochę sensualnie.
Ostatnie tango w Paryżu
Filmowy klasyk, który nie do końca przetrwał próbę czasu, a prezentowany w nim erotyzm już tak nie szokuje. Bohaterami obrazu Bernardo Bertolucciego są Amerykanin (Marlon Brando) i młodziutka Francuzka (debiutująca na ekranie Maria Schneider), którzy potykają się przypadkowo w pustym mieszkaniu w Paryżu. I nic o sobie nie wiedząc, decydują się na sadomasochistyczny związek seksualny, który staje się dla nich przekraczaniem kolejnych barier.
Służąca
Chan-wook Park przedstawił jeden z najbardziej sensualnych i zmysłowych obrazów miłosnych uniesień ostatnich lat. O ile Służąca w dużej mierze jest dramatem z wciągającą intrygą, seksualne odkrywanie siebie przez dwie młode dziewczyny hipnotyzuje i nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Lesbijski związek pełen jest wzajemnej fascynacji i uniesień. A scena piłowania zęba naparstkiem niesie w sobie taki poziom erotycznego napięcie, że jest w stanie przebić Sharone Stone w Nagim instynkcie.
Oczy szeroko zamknięte
Bogate małżeństwo mieszkające w Nowym Jorku spełnia się zawodowo i prywatnie, choć ich wzajemna fascynacja nieco osłabła. Oboje otrzymują propozycje pozamałżeńskich kontaktów, ale pozostają sobie wierni, do czasu… Stanley Kubrick pod powłoką erotyzmu i perwersji przedstawił analizę ludzkich zachowań wobec miłości. W tym filmie można zobaczyć jedne z najciekawszych kreacji aktorskich Nicole Kidman i Toma Cruise’a.
Imperium zmysłów
Historia przedstawiona przez Nagisa Ôshima opiera się na faktach. W 1936 roku w Tokio Sada, była prostytutka, zakochała się w właścicielu hotelu Kichizo. Stworzyli związek intensywny i bogaty w liczne eksperymenty erotyczne. Kochankowie łamią wszelkie tabu, doprowadzając do sytuacji, w której ich wspólne obsesje seksualne stają się coraz bardziej śmiałe i niebezpieczne, doprowadzając do tragedii..,
9 i pół tygodnia
Kim Basinger i Mickey Rourke stworzyli niezwykle elektryzujący związek na ekranie. Adrian Lyne wyreżyserował obraz, który stał się kultowy, jednoznacznie kojarząc się z seksualnością i erotycznym napięciem. John i Elizabeth tworzą intensywną relację, wyruszając do krainy namiętności i pożądania. Film oddziałuje na zmysły, tworzy atmosferę, ale nie pokazuje wszystkiego. Choć seksualna siła może być destrukcyjna, Lyne nie unika estetyzacji i hipnotyzujących inscenizacji.