Dzień Dziwaka należy do świąt dziwnych, ekscentrycznych, ale myślę, że wielu z nas posiada swoje małe osobliwości. A jaka jest jego geneza? Znany profesor psychologii, Philip Zimbardo, zorganizował na swojej uczelni dzień dziwaka, który dawał studentom możliwość przebrania się w dziwne stroje, głupiego czy odrażającego zachowania. Eksperyment przyniósł wstrząsające rezultaty, a uczestnicy przekonali się, czym jest konformizm.

edward nozycoreki 

Kim jest dziwak?

Według „Słownika języka polskiego” dziwak to człowiek o osobliwych, dziwnych upodobaniach i przyzwyczajeniach, oryginał, cudak, ekscentryk. Ktoś, kto nie daje się wepchnąć w ramy konformistycznych zachowań. Często może spotykać się z brakiem zrozumienia i społecznej akceptacji.

W kinie można spotkać wiele osobliwości. Postanowiłam wyróżnić pięć filmów wartych zobaczenia, w których bohaterowie charakteryzują się odmiennością wobec uporządkowanej według zasad i norm rzeczywistości.

Top 5: filmy o dziwakach

Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis

Forrest gump

Forrestowi Gump nie można odmówić uroku osobistego i zaangażowania w życie społeczne, mimo wszystko nie daje się wpisać w schematy i normy społeczne. Ze swoimi własnymi dziwactwami, naiwnością i słodką głupotą zdecydowanie odstaje od reszty. Na szczęście jego ułomności nie przeszkadzają mu w odniesieniu sukcesu.

Człowiek słoń, reż. David Lynch

Człowiek słoń

Przepełnionym smutkiem obraz dziwaka, który ze względu na swój wygląd odstaje od normatywnej społeczności. Choć posiada te same pragnienia i marzenia, oczekuje akceptacji, trudno dostrzec jego wnętrze przez nieprzyjazną powłokę. David Lynch z dużą wrażliwością przedstawia swojego bohatera, dzięki czemu łatwiej zrozumieć jego zagubienie.

Jak we śnie, reż. Michel Gondry

Jak we śnie

Alain Chabat, Gaël Garcia Bernal

Stephane prowadzi bardzo bogate życie w snach – potrafi kreować niezwykłe scenariusze wydarzeń i pełen jest radości działania. Nie do końca dobrze odnajduje się w rzeczywistości. Nie przystaje swoją wrażliwością do świata, w który przyszło mu żyć. Gondry ciekawie przedstawia swoich zagubionych bohaterów pełnych uroczych przyzwyczajeń i wątpliwości.

Edward Nożycoręki, reż. Tim Burton

Edward Nożycoręki

Pierwszym skojarzeniem, które pojawia się na temat filmów o dziwakach, jest Edward Nożycoręki. Tim Burton specjalizuje się w opowieściach o postaciach odstających od społeczeństwa. Ta klasyczna postać odludka, który musi sobie radzić z samotnością, brakiem zrozumienia i ludzką nienawiścią, została w niezwykle przejmujący sposób sportretowana przez Johnny’ego Deppa. To jedna z ciekawszych opowieści o odmienności.

Nosferatu – symfonia grozy, reż. F.W. Murnau

Nosferatu

Klasyczny przykład odmienności i dziwactwa. Max Schreck jako wampiryczny Nosferatu z odstającymi uszami, haczykowatym nosem i szponiastymi dłońmi. Ten dziwak nie wzbudza sympatii, lecz grozę przed tym co nieznane i odległe od norm zachowania społecznego.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply