Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas zadumy i wyciszenia. Wiosna dochodzi do głosu, natura budzi się do życia, a chrześcijanie radują się Zmartwychwstaniem Chrystusa. Tematyka biblijna już od początku historii kinematografii zajmowała sporo miejsca na ekranie. Bogaty materiał wyjściowy dostarczał wielu ekranizacji losów Zbawiciela. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.
Syn Boży, reż. Christopher Spancer
Kinowa ekranizacja bijącego rekordy popularności serialu Biblia ukazuje losy Jezusa Chrystusa od narodzin po ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Choć całość jest poprawna i nie oferuje niczego nowego, Diogo Morgado zasługuje na uwagę.
Do zobaczenia: http://www.cda.pl/video/2026992a
Zmartwychwstały, reż. Kevin Reynolds
Biblijna opowieść z detektywistycznym zacięciem. Reynolds prowadzi narrację rodem z kryminału, poszukując odpowiedzi na niezwykłe zjawisko, jakim bez wątpienia było zmartwychwstanie. Do tego Jezus w końcu przestaje być przedstawiany jako jednowymiarowa postać z obrazka – zyskuje spokój, wyważenie i ludzką twarz.
Do zobaczenia: http://vodcom.pl/zmartwychwstaly
Maria, Matka Jezusa, reż. Kevin Connor
Historia Jezusa opowiedziana z perspektywy Marii. O ile całość filmowego wykonania może przyprawiać o dreszcz przerażenia, ciekawym wydaje się obsadzenie Christiana Bale’a w roli Mesjasza.
Opowieść o Zbawicielu, reż. Philip Saville
Kanadyjsko – brytyjska produkcja, do której zostali zaangażowani jedni z najlepszych aktorów teatralnych, to wierne przedstawienie Ewangelii według św. Jana. Większość historii zostaje opowiedziana głosem Christophera Plummera.
Do zobaczenia: http://www.cda.pl/video/81563a6
Opowieść wszechczasów, reż. Jean Negulesco, David Lean, George Stevens
Zrealizowana z wielkim rozmachem produkcja o życiu i śmierci Jezusa Chrystusa z fenomenalną rolą Maxa von Sydowa. Film otrzymał pięć nominacji do Oscara.
Żywot Briana, reż. Terry Jones
Grupa Monty Pythona do każdego tematu podchodzi z dystansem i odpowiednim humorem. Tym razem jest podobnie, kiedy w Nazarecie rodzi się Brian, który omyłkowo zostaje uznany za Mesjasza. Groteska i absurd sprawiają, że o tym filmie nie można zapomnieć.
Do zobaczenia: http://www.cda.pl/video/190155da
Jesus Christ Superstar, reż. Norman Jewison
Biblijny musical? Jewison pokazał, że takie połączenie potrafi świetnie się sprawdzić. Historia życia Jezusa zostaje pokazana w takt muzyki Andrew Lloyda Webbera.
Ostatnie kuszenie Chrystusa, reż. Martin Scorsese
Jezus z Nazaretu, w tej roli Willem Dafoe, zostaje przedstawiony jako człowiek z krwi i kości, który musi się zmierzyć ze swoim przeznaczeniem. Filmowa rozprawa na temat wiary, która, choć nie oparta na Biblii, daje szeroki kontekst do filozoficznych rozmyślań.
Ewangelia wg św. Mateusza, reż. Pier Paolo Pasolini
Wygrana na festiwalu w Wenecji, trzy oscarowe nominacje i niezwykle wierna ekranizacja Ewangelii. Pasolini był ateistą, który stworzył najlepszy film o losach Chrystusa.
Pasja, reż. Mel Gibson
Niezwykle naturalistyczne i brutalne przedstawienie ostatnich dwunastu godzin z życia Jezusa od modlitwy w gaju oliwnym aż do ukrzyżowania na wzgórzu Golgoty i zmartwychwstania. Pomimo wizualnego dopracowania i dosadnych obrazów, Gibson nie stworzył niczego nowego. To niezwykle wiarygodne przedstawienie obliczone na szokowanie.
Do zobaczenia: http://www.cineman.pl/filmy/Filmy,Dramat/Pasja