Psychologia coraz częściej jest łączona z filmem. Zapewne niewielu z Was wie, że pierwsze kroki na tej drodze zostały postawione przez Hugo Munsterberga w 1916 roku, który analizował psychikę widza filmowego. Kino staje się odzwierciedleniem rzeczywistości, kreacją i swobodą działania wyobraźni, która przenosi nas świata fantazji. Oswaja lęki, uczy o nieznanym i staje się oknem, przez które patrzymy na świat. Psychologia nieodłącznie wiąże się z kinem. Dzięki niej powstają wyraziste ludzkie portrety i intrygujące przedstawienia zjawisk.

Filmowy leksykon psychologii Jolanty Pisarek i Pawła Fortuny zbiera najważniejsze pojęcia psychologiczne i łączy jej z filmowymi przedstawieniami. To zbiór 111 haseł, które zyskują przystępne naukowe i badawcze wyjaśnienie, pozwalające nieco bardziej zanurzyć się w wiedzy teoretyczne, która zostaje przeniesiona na filmowe opowieści. W książce przeczytacie między innymi o autyzmie, depresji, fałszywych wspomnieniach, traumie i żałobie. Autorzy doskonale dobrali filmowe obrazy, kładąc nacisk na współczesne produkcje – lata 90. XX w. i nowsze – wychodząc naprzeciw młodszym odbiorcom. Wśród kinowych propozycji znalazły się również seriale docierające do coraz większej liczby widowni.

Ta książka to interesujący przewodnik po filmowym świecie dla widzów, którzy na ekranie chcą dostrzec nieco więcej niż tylko prostą opowieść. Autorzy dają możliwość nowego spojrzenia na kinematografię i oglądania produkcji z innej perspektywy. Choć często dostrzegamy mechanizmy kierujące ludzkim zachowaniem. Widzimy, że niektórzy twórcy nieco lepiej oddają złożoność psychiki swoich bohaterów, teraz dostajemy przewodnik, który pozwoli nam dobrać filmy pod kątem aktualnych zainteresowań, problemów czy stawianych pytań.

Filmowy Leksykon Psychologii / źródło: Słowa i Myśli

Filmowy leksykon psychologii to nie tylko bogactwo treści, ale również ładne wydanie uzupełnione fotografiami, opisami i cytatami. Dodatkowym atutem są dodatkowe filmowe przykłady przytaczane przez autorów, dzięki czemu można samodzielnie zagłębiać się w poruszane tematy. Dla zainteresowanych doskonałym uzupełnieniem będą krótkie artykuły: Film i psychologia, Film w szkolenia i coachingu, Film jako narzędzie perswazji narracyjnej i Film i terapia.

Leksykon Pisarek i Fortuny to ciekawa propozycja dla tych, dla których sam film to za mało. Książka pozwoli spojrzeć na wybrane produkcje z nowej perspektywy.

Related Posts

Warszawski bon vivant z bagażem doświadczeń i kieliszkiem w dłoni raczej nie wzbudza sympatii od...

Mam taką przypadłość, że jak już coś zacznę oglądać, to muszę skończyć. Staram się dawać szansę...

Lubię bajkowe opowieści, w których dziewczynki są w centrum i samodzielnie pokonują przeszkody....

Leave a Reply