W niedzielę zakończył się festiwal filmów dokumentalnych Docs Against Gravity. Twórcy z całego świata walczyli o główną nagrodę – 8 000 euro, ale przede wszystkim poruszali zaangażowaniem i niebanalnym podejściem do prezentowanych tematów. Kino dokumentalne ma się bardzo dobrze, wzrusza i porusza, przyglądając się sprawom, który są z dala od głównego nurtu.
W Konkursie Głównym zwyciężył film Ostatni w Aleppo w reżyserii Ferasta Fayyada. Wyróżnione zostały dwa filmy: Dobry listonosz Tonislava Hristova oraz Safari Ulricha Seidla.
Jury w składzie: Agnieszka Traczewska, Mariusz Grzegorzek oraz Jan P. Matuszyński tak uzasadniło swoją decyzję: „Kino daje możliwość pokazania głębszego i bardziej złożonego obrazu rzeczywistości niż setki medialnych newsów. Film, który nas najbardziej dotknął, pokazuje nie tylko wielki dramat w pozornie odległej części świata, ale przede wszystkim ludzi, którzy przyjmują bohaterską postawę zamiast uciekać przed przytłaczającym ich zagrożeniem. Ich walka o zachowanie człowieczeństwa zmusza nas do postawienia sobie pytania o granice poświęcenia siebie dla innych oraz zaangażowania w konflikty, które zdają się nas nie dotyczyć”.
W pozostałych sekcjach nagrody przyznano filmom:
– Dom rodzinny w reżyserii Tala Hadid (Główna Nagroda Fiction/Non-Fiction)
– 21 x Nowy Jork w reżyserii Piotra Stasiaka (wyróżnienie Fiction/Non-Fiction)
– The War Show w reżyserii Andreasa Dalsgaarda i Obaidaha Zytoona (nagroda Amnesty International)
– Obcy w raju Guido Hendrikxa oraz Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow Askolda Kurova (wyróżnienie Amnesty International)
– La Chana Luciji Stojevic (Nagroda Nos Chopina)
– Beuys. Sztuka to rewolucja Andresa Veiela (wyróżnienie za film o muzyce i sztuce)
– Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie w reżyserii Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcin Macuk (Nagroda czytelników „Co Jest Grane 24”)
– Punkt Krytyczny. Energia odnowa w reżyserii Łukasza Bluszcza (Green Warsaw Award)
– Będzie dobrze Aleksandra Kuznecowa (Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej)
– Amatorzy w kosmosie Maxa Kestnera (Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu)
– Potwór w twojej głowie Jean Carpera (Nagroda Akademii Dokumentalnej)