„Wymazać siebie” pokazuje, jak młodzi ludzie są pozbawiani części tożsamości, jak ich poczucie własnej wartości zostaje zrównane z ziemią, a hasło „fake it ‘till you make it” staje się codzienną mantrą. Nikt nie może kwestionować zdania prowadzącego terapię, a pytania i wątpliwości są skutecznie pacyfikowane. Do podobnego obozu trafia Cameron Post, która na balu maturalnym została przyłapana w dwuznacznej sytuacji ze swoją najlepszą przyjaciółką. Wykluczona z rodzinnej społeczności, musi poddać się reedukacji i wyzbyć nienormatywnych zachowań. W „Złym wychowaniu Cameron Post” brzemię homoseksualnej tożsamości spoczywa na barkach oziębłych relacji z ojcem, zbytniej integracji z matką i zamiłowania do sportu. To cecha nabywana w toku wychowania, którą można skorygować poprawną edukacją.

Podobnie, jak w „Wymazać siebie” obóz dla homoseksualnej młodzieży prowadzą religijne osoby, które wierzą w moc terapii. Nastolatkowie spędzają ze sobą czas, dokopują się do traum z dzieciństwa i wyznają publicznie swoje grzechy. Upokorzenie i wstyd to codzienność, która ma prowadzić do przyjęcia nowej tożsamości. Cameron, jak i Jared kwestionują stosowane metody, stawiają pytania i dążą do autonomii myślenia, dzięki czemu udaje im się wyjść z terapii i zaakceptować siebie. Nie wszyscy mają tyle szczęścia i silnej woli, a w obu produkcjach stajemy się świadkami niszczycielskiej siły stosowanych metod.

Edgerton i Akhavan zwracają uwagę na ten sam problem i, pomimo tego, że przyjmują inną formę opowieści, dochodzą do takich samych wniosków. „Wymazać siebie” to dojrzała i wyważona historia poszukiwania akceptacji i zrozumienia. Jared buduje swoje życie na szczerości i odwadze, dlatego dbanie o relacje z matką i ojcem staje się główną osią historii. Dla niego najważniejsze są korzenie i zrozumienie w rodzinie. Nieco inaczej jest z Cameron, od której rodzina się odcinka. Ciotka nie reaguje na jej sygnały, że w ośrodku dzieje się coś niedobrego, dlatego dziewczyna znajduje oparcie we współtowarzyszach. „Złe wychowanie Cameron Post” zostaje ubrane w ramy teen dramai w dużej mierze mówi również o przyjaźni i uczeniu się samodzielności. Właśnie dzięki lekkiej i czasami humorystycznej formule film podbił serca jury i publiczności na festiwalu w Sundance.

Złe wychowanie Cameron Post
Złe wychowanie Cameron Post

Homoseksualizm nie jest chorobą ani zaburzeniem. To część tożsamości człowieka, która nie powinna podlegać żadnej terapii. „Wymazać siebie” i „Złe wychowanie Cameron Post” to dopiero pierwszy krok do kształtowania świadomości społeczeństwa o szkodliwości działań samozwańczych terapeutów. To poruszające kino o humanistycznym przesłaniu, które daje przestrzeń do dyskusji. Szczególnie, że Edgerton i Akhavan nie tworzą nachalnej i jednostronnej narracji, ale złożoną krytykę zjawiska o destrukcyjnym oddziaływaniu na drugiego człowieka pod płaszczykiem niesienia pomocy i nawracania świata. 

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply