Na bieżąco śledzimy nowości, pojawiające się na popularnej platformie streamingowej Netflix, ale czasami zapominamy, że możemy tam odgrzebać też uznane starocie. Także klasyki już nieźle zakurzone, ale niezmiennie zachwycające. Które szlagiery wszech czasów znajdują się w ofercie Netflixa?

Są takie filmy, o których słyszysz przez całe swoje życie, ale nigdy nie miałeś okazji ich obejrzeć? Może to dobry moment, żeby zapoznać się z kilkoma produkcjami sprzed lat albo odświeżyć sobie te, które swego czasu spodobały Ci się w ich premierowym czasie w kinie, ale nie miałeś szans zobaczyć ich ponownie.


Co zobaczyć na Netflixie? TOP 50 – ranking


Oto subiektywny spis 50 najwyżej ocenionych przeze mnie filmów dostępnych na Netflixie, pośród których wiele jest ponadczasowymi arcydziełami kinematografii uznanymi przez krytyków i widzów. Na liście znajdują się zarówno produkcje must-see, jak i cichsze premiery, które podobały mi się na tyle, że chcę zwrócić na nie Waszą uwagę. Kolejność w rankingu jest losowa.

Wykluczyłam z listy filmy z ostatnich pięciu lat, które znajdą się w kolejnym spisie. Produkcji wartych uwagi jest tak dużo, że przygotowana przeze mnie wyliczanka obejmuje następnych 50 tytułów. A warto też pamiętać, że Netflix wciąż poszerza swoją ofertę.

Do oglądania marsz!


Co zobaczyć na Netflixie? TOP 50 – ranking


1. Chłopcy z ferajny, reż. Martin Scorsese (1990)

 – daję 8 łapek!

To jest to! Jako nastolatka połykałam filmy gangsterskie jeden za drugim. Robert De Niro, Joe Pesci (Oscar za tę rolę!), Ray Liotta czy Samuel J. Jackson sprzedają nam przypowieść o lojalności, używając spluwy i pięści.

Kadr z filmu „Chłopcy z ferajny”.


2. Słaby punkt, reż. Gregory Hoblit (2007)

 – daję 8 łapek!

Ted Crawford (Anthony Hopkins) dowiaduje się o romansie żony i planuje zemstę. Asystent prokuratora Willy Beachum (Ryan Gosling) dwoi się i troi, żeby przyskrzynić mordercę, ale procedury nie zawsze sprzyjają sprawiedliwości…

Kadr z filmu „Słaby punkt”.


3. Incepcja, reż. Christopher Nolan (2010)

 – daję 9 łapek!

Po dekadzie majstersztyk Nolana pozostaje jednym z moich ulubionych filmów. Surrealistyczny thriller nie tylko zaspokaja u widza pragnienie pościgów i niespodziewanych zwrotów akcji, ale też prowokuje do refleksji. Cztery Oscary, muzyka Hansa Zimmera, a przed kamerą m.in. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Michael Caine, Marion Cotillard, Tom Hardy czy Cillian Murphy.

Kadr z filmu „Incepcja”.


4. Rozgrywka, reż. Frank Oz (2001)

– daję 7 łapek!

Dwóch rabusiów – Nick Wells (Robert De Niro) i Jackie Teller (Edward Norton) – szykuje się do skoku. Kiedy ten pierwszy zaczyna mieć wątpliwości, pojawia się Maximillian Beard (Marlon Brando), który sprawia, że gra toczy się dalej.

Kadr z filmu „Rozgrywka”.


5. Wilk z Wall Street, reż. Martin Scorsese (2013)

 – daję 8 łapek!

Leonardo DiCaprio wciela się w rzeczywistą postać brokera Jordana Belforta, któremu swego czasu do kieszeni zajrzało FBI. Kolorowa i głośna biografia pełna dragów, seksu i… utalentowanych aktorów, takich jak Matthew McConaughey, Margot Robbie, Jonah Hill.

Kadr z filmu „Wilk z Wall Street”.


6. W sieci pająka, reż. Lee Tamahori (2001)

– daję 7 łapek!

Zapamiętałam ten film jako momentami tak naiwny, że aż śmieszny. A jednocześnie czasami budowane napięcie przyprawiało o dreszcze. Morgan Freeman jako doświadczony psycholog i detektyw na tropie seryjnego mordercy.

Kadr z filmu „W sieci pająka”.


7. Lęk pierwotny, reż. Gregory Hoblit (1996)

– daję 7 łapek!

Nastoletni Aaron Stampler (Edward Norton) zostaje oskarżony o morderstwo na wpływowym biskupie. Obrony chłopaka podejmuje się cyniczny prawnik Martin Vail (Richard Gere), który nawet nie wierzy w niewinność swojego klienta. To ma być tylko gra. Ale okazuje się, że stawka jest wyższa niż oboje myśleli.

Kadr z filmu „Lęk pierwotny”.


8. Zaginiona dziewczyna, reż. David Fincher (2014)

– daję 7 łapek!

Ten obraz bardzo mnie zirytował scenariuszowymi głupotami, szczególnie w dziedzinie prawa, które nie działa w sposób przedstawiony w filmie. Thriller zapewnia jednak niezłe emocje. Amy (Rosamund Pike) perfekcyjnie rozplanowała swoją mściwą grę, w której największym przegranym ma być jej mąż Nick (Ben Affleck).

Kadr z filmu „Zaginiona dziewczyna”.


9. Skazani na Shawshank, reż. Frank Darabont (1994)

 – daję 9 łapek!

Jedna z najpopularniejszych ekranizacji twórczości Stephena Kinga. Bankier Andy Dufresne (Tim Robbins) zostaje niesłusznie skazany na dożywocie, a w więzieniu o zaostrzonym rygorze zaprzyjaźnia się z Redem (Morgan Freeman). Piękny dramat, który wzrusza za każdym seansem!

Kadr z filmu „Skazani na Shawshank”.


10. Big Short, reż. Adam McKay (2015)

 – daję 8 łapek!

Film obnaża przyczyny wielkiego kryzysu ekonomicznego, który rzeczywiście uderzył w cały świat w 2007 roku, kiedy to pękła tzw. bańka kredytowa. Nawet jeśli nie masz pojęcia czym są swapy kredytowe, MBS czy ABS – będziesz zachwycony! Przejrzystość jest gwarantowana przez mocny scenariusz (wygrany Oscar!), a rozrywkę zapewniają Christian Bale, Steve Carell, Brad Pitt czy Ryan Gosling.

Kadr z filmu „Big Short”.

About the Author

Radiowiec, prawnik, podróżnik. Niekoniecznie w takiej kolejności. Nade wszystko: kinomaniak.

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply