Nie chcesz, jak co roku, patrzeć na Kevina, któremu udaje się przechytrzyć nierozgarniętych włamywaczy? Znudziła Ci się walka o przetrwanie na Titanicu?  Czas poszerzyć świąteczne filmowe tradycje o kilka nowych pozycji. Wyruszyć w szaleńczy bieg po Los Angeles, cofnąć się w czasie do Ameryki lat 40. albo poznać typową polską rodzinę. Oto nasze alternatywne filmowe święta!

Mandarynka, reż. Sean Baker

Mandarynka

Mandarynka

Transseksualna prostytutka Sin-Dee wychodzi z aresztu i dowiaduje się od swojej najlepszej przyjaciółki, że jej chłopak ją zdradził, w dodatku z biologiczną kobietą. Wściekła, ale cały czas na wysokich szpilkach, dumnie przemierza zakazane ulice Los Angeles aby go odnaleźć i zawalczyć o swój związek. Jest Wigilia Bożego Narodzenia. Energetyczna opowieść nagrana iPhonem daje inne spojrzenie na słoneczne Los Angeles. To komediodramat – niezwykle udany eksperyment – który niesie w sobie odrobinę romantyzmu.

To wspaniałe życie, reż. Frank Capra

To wspaniałe życie

To wspaniałe życie

5 nominacji do Oscara. Filmowa klasyka. Czarno-biały obraz o altruizmie, bezinteresownej pomocy i tworzeniu wspólnoty. George Bailey już jako młody chłopiec ratuje życie swojemu bratu, potem, pracując w aptece, zauważa, że farmaceuta pomylił leki. Nie dostarcza błędnie wydanego leku i ratuje życie kolejnej osobie. Chłopiec marzy o wyruszeniu w świat, nauce i budowaniu wielkich budynków. Zostaje jednak zmuszony przez okoliczności, aby pozostać w małej miejscowości i zająć się firmą prowadzoną przez ojca. Rezygnuje ze swoich marzeń, działa na rzecz lokalnej społeczności, aż pewnego dnia, po stracie pokaźnej sumy pieniędzy, traci wiarę w życie. Spotkanie anioła i zmierzenie się z obrazem świata, który nie zaznał jego obecności, uświadomi mu, jak ważny jest wpływ jednostki na losy całej społeczności.

Wigilijny show, reż. Richard Donner

Wigilijny show

Wigilijny show

To kolejna filmowa wariacja na temat „Opowieści Wigilijnej”. Głównym bohaterem jest Frank, które świetnie gra Bill Murray. To zapatrzony w siebie, narcystyczny producent telewizyjny. Bezdusznie patrzy na wyniki oglądalności, nie cofnie się przed niczym, aby wywołać szok i zainteresowanie. W wigilijny wieczór nawiedzą go trzy duchy, który pokażą mu nieco inny świat. Świat, który utracił.

 Świąteczne opowieści, reż. Arnaud Desplechin

Świąteczne opowieści

Świąteczne opowieści

Abel i Junon mają dwójkę dzieci, Josepha i Elizabeth. Ich syn jest śmiertelnie chory i jedyną nadzieją dla niego może być przeszczep szpiku kostnego. Jednak ani rodzice, ani córka nie mogą być dawcami. Dlatego Abel i Junion, w nadziei na uratowanie swojego chłopca, podejmują decyzję o trzecim dziecku. Niestety, mały Henri również nie jest w stanie pomóc swojemu bratu i Joseph umiera w wieku siedmiu lat. Po tej tragedii rodzina Vuillardów nie może odzyskać równowagi. Mijają lata, a relacje rodzinne stają się coraz bardziej napięte. Nie układają się szczególnie stosunki pomiędzy apodyktyczną Elizabeth i cynicznym Henrim, który dzieli czas pomiędzy kobiety i alkohol. Po burzliwej kłótni izoluje ona swojego nieodpowiedzialnego brata od jego nękanego poważnymi problemami umysłowymi siostrzeńca Paula.

Cicha noc, reż. Piotr Domalewski

Cicha noc

Cicha noc

Polska rodzina w święta – gra pozorów i wzajemnych pretensji. Kalejdoskop postaci, które starają się zachować pozory szczęścia w momencie, kiedy każdy ma skrywane sekrety i bolesne zadry z przeszłości. To rozprawa o emigracji, polskości i tożsamości. Niesamowity debiut Piotra Domalewskiego.

 

Related Posts

Nowe Horyzonty 2024 ruszają już 18 lipca we Wrocławiu. To już 24. edycja tego święta kina, podczas...

Filmowy społecznik nie odwraca wzroku od bolesnych spraw bieżących. Ken Loach od lat przygląda się...

Powiedzieć, że mam trudną relację z filmami Christian Petzolda, to jak nic nie powiedzieć....

Leave a Reply