Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. Przez tydzień w koszalińskich kinach są pokazywane produkcje krótkometrażowe oraz pełnometrażowe, filmy fabularne, animacje i dokumenty.Króluje różnorodność i otwartość odkrywania nowych dróg. W tym roku młodzi twórcy i widzowie spotkają po 41. raz. Na co warto zwrócić uwagę? Czego nie można przegapić? Łapcie kilka moich propozycji pełnego metrażu!
Anatomia reż. Ola Jankowska
Kolażowa opowieść o tożsamości, czasie i pamięci. Wycinkowy zapis z kilku dni w życiu Miki, która wraca do Polski, żeby odwiedzić w szpitalu chorego ojca. Spotykają się po raz pierwszy od wielu lat. Mężczyzna myśli, że nadal mieszkają razem, a Mika jest nastolatką. Wspólnie wyruszają w podróż przez labirynt czasu i wspomnień. Teraźniejszość zaczyna mieszać się z przeszłością, życie z jego kresem. Film był rozwijany w ramach programów TorinoFilmLab Script&Pitch i Ekran+ . Premierę miał na festiwalu w Wenecji w sekcji Venice Days – Giornate degli Autori.
Chrzciny reż. Jakub Skoczeń
Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.
Holiday reż. Paweł Ferdek
Tomek i Kasia szukają relaksu. Chcą odciąć się od długich godzin w korporacji i spokoju, czasu dla siebie. To będą niezapomniane wakacje.
Inni ludzie, reż. Aleksandra Terpińska
Kamil żyje w ciasnym mieszkaniu z matką i siostrą. Nie ma perspektyw, pracuje dorywczo, handluje narkotykami. Przytłacza go powtarzający się rytm dnia, który nie przynosi nic nowego. Iwona jest około czterdziestoletnią kobietą, która nie radzi sobie z życiem i nieudanym małżeństwem. Szuka zapomnienia, zażywając niekontrolowane dawki antydepresantów.
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje reż. Mateusz Rakowicz
Komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Brawurowe wyczyny Najmrodzkiego śledziła w latach 70. i 80. cała Polska.
Piosenki o miłości reż. Tomasz Habowski
Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. Robert, młody muzyk żyjący w cieniu odnoszącego sukcesy ojca, buntuje się przeciwko rodzicielskiemu autorytetowi. Spotkanie z początkującą wokalistką z małego miasta konfrontuje go z naturą jego wewnętrznej walki. W obliczu konfliktu pomiędzy uczuciem a ambicją ich wspólny projekt muzyczny staje pod znakiem zapytania.
Sonata reż. Bartosz Blaschke
Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza, pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.