Już we wrześniu w Warszawie i innych miastach w Polsce zagości 12. LGBT Film Festival. Wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem i z roku na rok przyciąga coraz większą publiczność. Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć filmy fabularne, jak i dokumentalne, które gościły na światowych festiwalach. Zobaczcie, na co szczególnie zwrócić uwagę!
Co zobaczyć na festiwalu?
Łabędzi śpiew (Swan Song)
„Łabędzi śpiew” Todda Stephensa to film o nostalgicznym powrocie do przeszłości. Udo Kier kreuje tutaj jedną z najciekawszych ról w swojej karierze. Jako zmarnowany życiem fryzjer lata świetności ma dawno za sobą. Kiedy dowiaduje się, że zmarła jedna z jego muz, a jej ostatnim życzenie było, by to właśnie on wykonał jej fryzurę, wyrusza w podróż ku przeszłości.
„Łabędzi śpiew” to słodko-gorzka komedia, w której genialny Udo Kier odkrywa na nowo swój blask.
Jump, darling
Russell to początkujący drag queen, który po bolesnym rozstaniu z partnerem, wyjeżdża do swojej babci na wieś. Okazuje się, że jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarsza, kobieta odmawia jednak przeprowadzki do domu opieki.
Świat, który nadejdzie
Świat, który nadejdzie ma w sobie ducha romantyzmu, ale też wyraźnie wyczuwalne fatum wiszące nad Abigail i Tallie. To drugi, obok portretu kobiety w ogniu, obraz, który potrafi prawdziwie poruszać i staje się ważnym głosem nurtu LGTBQ. Fastvold pokazuje świat pełen ograniczeń i konwenansów, który nie pozwalał na wyrażanie siebie i bezpiecznie wychodzenie poza schematy, ale opowiada też o nadziei wobec przyszłych pokoleń. Abigail wierzy, że świat, który nadejdzie w przyszłości będzie lepszy. Teraz pozostaje jej tylko marzyć i zatopić się w wyobraźni, w której wszystko jest możliwe.
Dlaczego nie ty
„Dlaczego nie ty” to debiut reżyserski Evi Romen uhonorowany główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Evi podejmuje tematy straty i odrzucenia, nie daje jednak jednoznacznych odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. W doskonały sposób wykorzystuje malowniczość tyrolskich gór i wiosek, żeby przedstawić swoją historię i oddać emocje, które rozdzierają jej bohaterów.
Saint-Narcisse
Kanada, 1972 rok. 22-letni Dominic czuje pociąg… do samego siebie. Nic nie ekscytuje go tak bardzo jak jego własne odbicie w lustrze, dlatego większość czasu spędza na robieniu zdjęć samemu sobie. Wraz ze śmiercią jego ukochanej babci wychodzi na jaw mroczny rodzinny sekret. Okazuje się, że jego matka-lesbijka wcale nie umarła przy porodzie, a w pewnym klasztorze z dala od cywilizacji wychował się jego brat-bliźniak. Przeznaczenie łączy ponownie całą rodzinę i wikła jej członków w osobliwą więź podszytą seksem, zdradą i pragnieniem odkupienia.
Valentina
Valentina, 17-letnia Brazylijka, przeprowadza się z matką na wieś. Mają plan, żeby zacząć wszystko od nowa. Aby uniknąć prześladowania i kłopotów, Valentina chce zapisać się do nowej szkoły pod imieniem używanym w mediach społecznościowych i zachować w tajemnicy fakt, że jest transpłciowa. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy szkoła wymaga w ramach rekrutacji podpisu drugiego rodzica…
Transkids
„Transkids” to efekt 4-letniej dokumentacji życia czwórki nastolatków i ich rodzin, rzucający nowe światło na problemy społecznego i osobistego wpływu, jaki wywiera na osobach transpłciowych najbliższe otoczenie. Uzgodnienie płci w młodym wieku wzbudza wciąż kontrowersje na całym świecie, nie tylko we współczesnym, zmilitaryzowanym Izraelu, gdzie powstawał film. Jednak ten – naturalnie trudny – proces, to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie radzić ludzie na tak wczesnym etapie życia.